Jubileusz 50-lecia kapłaństwa

W kaplicy Dobrego Pasterza w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku 7 czerwca br. odbył się jubileusz 50-lecia kapłaństwa: - Dziś dziękczynicie za plony życia, które zrodziło kapłaństwo - powiedział ks. biskup Szymon Stułkowski do księży, którzy zostali wyświęceni w roku 1973.

IMG 0114

Bp Szymon Stułkowski w homilii zaznaczył, że podczas jubileuszu 50-lecia kapłaństwa księża dziękują Bogu za to, że ich wybrał, namaścił i posłał, by czynili uczniów, udzielali chrztu, sprawowali Eucharystię, głosili słowo Boże, rozgrzeszali, błogosławili małżeństwa, towarzyszyli w cierpieniu, udzielając namaszczenia chorych.

Przypomniał, że obecni jubilaci wchodzili w kapłaństwo, gdy skończyła się Wielka Nowenna przed jubileuszem Tysiąclecia Chrztu Polski, a potem rozpoczęło się Millennium. Zaznaczył, że obecny czas dla księży jubilatów, to „piękny czas łaski”, podsumowanie darów ofiarowanych przez Pana Boga, dziękczynienie za „plony życia, jakie zrodziło kapłaństwo”, za dom rodzinny, wychowawców w seminarium, biskupów oraz wszystkich ludzi, którzy się za nich modlili i mobilizowali ich do pracy.

- Jezus was posłał, żebyście w Jego imię gromadzili ludzi przy ołtarzu, w mocy Ducha błogosławili chleb i kielich z winem, „in persona Christi” wypowiadali słowa konsekracji, karmili ludzi zgromadzonych wokół Chrystusa. Jezus zostawił wam przykazanie miłości Boga i bliźniego, żebyście byli wrażliwi na potrzebujących, służyli im. Te dwie rzeczywistości: miłość Boga i bliźniego, muszą się przenikać – podkreślił duchowny.

Księża obchodzący półwiecze kapłaństwa, święcenia przyjęli w 1973 roku, w trzech miejscach diecezji: Płocku, Żurominie i Goworowie, z rąk biskupów: Bogdana Sikorskiego, ordynariusza i Jana Wosińskiego, bp. pomocniczego. Opiekunem ich kursu w seminarium był ks. inf. dr Tadeusz Rutowski, a ojcem duchownym ks. kan. Tadeusz Król.

W dniu jubileuszu 50-lecia kapłaństwa w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku siedmiu jubilatów otrzymało listy gratulacyjne od biskupa płockiego Szymona Stułkowskiego oraz mały krzyż, do trzymania w dłoni, wykonany z drzewa oliwnego z Betlejem. Zaśpiewano również uroczyste „Te Deum”.

W imieniu jubilatów głos zabrał ks. prał. Tadeusz Zaborny z Rypina, który podkreślił, że ich kapłaństwo zrodziło się „w dobrych rodzinach, na dobrej, mazowieckiej ziemi, w trudnych czasach komunizmu”. Do jubileuszu 50-lecia kapłaństwa dotarli dzięki Panu Bogu i wsparciu wiernych.

W gronie jubilatów znaleźli się emerytowani proboszczowie, niektórzy z nich pełnili ważne funkcje między innymi dziekanów i wicedziekanów dekanatów diecezji płockiej oraz członków rad diecezjalnych. Niektórzy pracowali też w Kurii Diecezjalnej i Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku.