Ks. biskup Piotr Libera w Pomiechowie: wiara wychowuje do życia

- Młode życie rzadko samo z siebie zwraca się do wartości, do wiary. Dzieje się odwrotnie - to wiara wychowuje do życia – powiedział ks. biskup Piotr Libera w parafii pw. św. Anny w Pomiechowie. 7 sierpnia br. przewodniczył tam Mszy św. odpustowej.

Pomiechowo, Parafia Pw. Św. Anny (fot. piotrek)

Bp Piotr Libera w homilii przypomniał dzieje parafii w Pomiechowie: wieś Pomiechowo w 1065 roku została nadana benedyktynom w Mogilnie, w 1161 roku książę Bolesław Kędzierzawy nadał wieś klasztorowi kanoników regularnych z Czerwińska, a w 1513 roku papież Leon X inkorporował probostwo w Pomiechowie do opactwa czerwińskiego. Podkreślił, że „nie było i nie ma Pomiechowa bez chrześcijaństwa”.

Odnosząc się do patronki parafii św. Anny hierarcha podkreślił, że matka Maryi odegrała właściwą sobie rolę w kształtowaniu jej Niepokalanego Serca. Współcześnie niestety wśród rodziców rozpowszechnia się pogląd, że nie muszą oni uczyć swych dzieci wiary, że nie jest ich obowiązkiem wdrażanie w ducha chrześcijańskiego, w modlitwę, medytację, rachunek sumienia, że jak dziecko dorośnie, to „samo wybierze”. Wynika to z lenistwa, ze świadomości własnych braków, z pewnej przyjętej życiowej filozofii.

- Nie wierzcie w taką filozofię. Człowiek wzrasta w wartościach, nadaje Boży kształt swojemu życiu tylko otrzymując je w procesie wychowania do wartości. Człowiek, szczególnie młody, wzrasta w wartościach, widząc, że wiara i miłość są ważne dla jego rodziców, dziadków i nauczycieli. Młode życie rzadko samo z siebie zwraca się do wartości, do wiary. Dzieje się odwrotnie - to wiara wychowuje do życia. Jest to szczególnie ważne w życiu młodej kobiety – stwierdził bp Libera.

Zaznaczył, że współczesna pedagogika uczy jak kluczową sprawą jest to, by kobiety słuchały siebie nawzajem, wspierały się nawzajem, wzmacniały się. Ktoś kiedyś powiedział, że kobieta, aby dorosnąć, potrzebuje pięknego kobiecego wzorca. Słusznie słyszy się narzekania na brak ojców, jednak kobieta „aby rozwinąć własne zdolności i mocne strony, aby zyskać siłę w swoich więziach i inności potrzebuje szczególnie wzorców, wsparcia, akceptacji innych, ważnych w jej życiu kobiet”.

Dodał, że należy pamiętać, iż Anna, to także babcia Jezusa. Dzisiaj tak pięknie pamięta się o Dniu Babci. On odżył w życiu rodzin, w mediach, w świadomości społeczeństw, dlatego że w świecie, gdy oboje rodzice zazwyczaj pracują, zrozumiano, jak ważna jest w życiu wnuków jest babcia i dziadek.

- Można to ująć w kilka prostych „przykazań”: poświęć swój czas - przeżyj z nimi razem coś dobrego, prostego - dziel się pamięcią - okazuj zrozumienie - przekaż wartości – ucz gestów wiary i modlitwy - opowiedz, jak Pan Bóg prowadził cię przez życie - wskaż mądrze granice – pokaż bez słów, co to znaczy ufać Panu Bogu w chorobie, w słabości, w podeszłym wieku.
W ten sposób jak uczy Ewangelia „sprawisz sobie trzos, który nie niszczeje” – podsumował biskup.

Parafia pw. św. Anny w Pomiechowie znajduje się w dekanacie Zakroczym. Liczy 7774 mieszkańców. Od 2006 roku jej proboszczem jest ks. kan. Tomasz Z. Cymerman.