Exodus: Pokonać ciemność

W piątek 7 października br. młodzież z parafii św. Stanisława BM w Strzygach wzięła udział w nocnym marszu do lasu nad jeziorem Warpalickim pod hasłem „Exodus: Pokonać ciemność”. Rozpoczęliśmy w kościele o g. 21.00 odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego. Po krótkim wprowadzeniu dotyczącym tematyki exodusu – wyjścia człowieka młodego z piaskownicy życia w życie człowieka dorosłego i dojrzałego, ruszyliśmy do lasu.

Pokonać Ciemność

Pomysłodawcą wyprawy była katechetka i doradca życia rodzinnego p. Sylwia Maćkiewicz, a  pomagali katechetka p. Małgorzata B., kościelny p. Sławomir B., nauczyciel SP w Strzygach p. Andrzej S. oraz p. Renata Z., p. Radosław M. i Rodzice. Marsz zakończył się ok. północy grillowaniem w ogrodzie parafialnym, oczywiście z dyspensą proboszcza od postu. Uczestnikami byli w większości kandydaci do bierzmowania – ok. 50 osób.

Pani Sylwia wygłosiła trzy krótkie konferencje na temat jak pokonać ciemności: duszy, relacji, życia, których podsumowanie streściła w14 punktach.

Pamiętaj:
1. Nawet w najtrudniejszych sytuacjach życiowych/uczuciowych nigdy nie jesteś sam.

2. Toksyczne relacje bywają ubrane w śmiech, zabawę, przyjemność, ale nie prowadzą do dobrego, a fałszywa otoczka w którymś momencie przestaje wywoływać radość, a daje ból i pozostawia pustkę.

3. Nie pociągaj innych do złego i nie towarzysz w złym drugiemu. Krocząc w ciemności Ty możesz być przyczyną upadku drugiej osoby lub sam upaść, a czasem ciężko wychodzi się z takich upadków.

4. Niech Twoje decyzje będą odpowiedzialne. Jeśli popełniasz błędy, to staraj się je naprawiać i do nich przyznawać.

5. Nigdy nie obrażaj uczuć osoby, która się przed Tobą otworzyła. Szanuj każdego!

6. Nie zostawiaj drugiego w potrzebie. Jeśli widzisz, że ktoś sobie nie radzi – bądź światłem dla niego.

7. Nie wstydź się Jezusa!

8. Zrób rachunek sumienia nawet jeśli wczoraj byłeś u spowiedzi. Zastanów się ile w Twojej duszy jest grzechów, o których nigdy nie powiedziałeś, których nie potrafisz nazwać. (Nie musisz nazywać grzechu.. powiedz czego on dotyczy)

9. Nie gnij od środka! Bywają tak piękne jabłka, że mogą reklamować sady, ale nigdy z nich soku nie będzie, ani smakować nie będą, bo od środka zaczęły się psuć.

10. Szukaj wzorców i autorytetów, które wnoszą do Twojego życia światło i nadzieję.

11. Mów bliskim, że ich kochasz. Przytul się do mamy, taty, babci, dziadka, siostry, brata...

12. Miej wiarę, w której głośno mówisz Wierzę!

14. Niech Jezus będzie twoim światłem. Ty bądź nim dla innych - Nie neonem, fleszem, blaskiem - światłem, które poradzi sobie z każdą ciemnością, a nie oślepia.

15. Odważny to nie ten, który się nie boi, ale ten, kto chce.

Polecamy się młodzieży i liczymy na kolejne dobre pomysły. Grupa się tworzy i powiększa… pokonaliśmy ciemności. Jesteśmy odważni!