Ta obecność zobowiązuje…

Spełniło się marzenie: Jan Paweł II przyjechał do nas!

relikwie

Kiedyś jeden Parafianin opowiadał mi sen, jaki miał. Zawsze marzył, aby pojechać do Rzymu i spotkać się z Ojcem Świętym. Nie udało się. Przyśniło mu się, że papież Jan Paweł II przyjechał do naszej małej parafii i spotkał się z nim. Powiedział tak: „skoro ty nie mogłeś przyjechać do mnie, to ja przyjechałem do ciebie…”. Nic dodać, nic ując – taki był Karol Wojtyła. Zauważył każdego i przyjechał do każdego, kto tego potrzebował.

Można powiedzieć po ludzku, że to był przypadek: przyniosłem relikwiarz bł. Jana Pawła II na plebanię, aby dokonać pomiarów, bo chcieliśmy zbudować kapliczkę dla niego. Postawiłem go na kominku na centralnym miejscu. W nocy była awaria kominka – przewróciła się metalowa ściana i spadła blacha z góry. Więc zadzwoniłem po pomoc do naszego budowlańca. Przyjechał, naprawił, ukląkł przed relikwiami – gdy je zobaczył i ucałował. Tak  się spełnił sen mojego Parafianina… Jan Paweł II przyjechał do nas!

Biskup Płocki niedawno mówił do nas w Dulsku: „Tak, powtarzam, ta obecność zobowiązuje! Ta obecność przyzywa!”

No właśnie pora na konkrety: do czego nas ta obecność zobowiązuje? Do czego przyzywa? W najbliższą niedzielę będziemy cieszyć się kanonizacją Polaka Papieża. Wieczorem o g. 19.00 w kościele przeżyjemy Misterium Pasyjne, które będzie wyrazem wdzięczności za dar kanonizacji. Każdy w naszej parafii będzie mógł ucałować relikwie Jana Pawła II podczas Mszy św., wysłuchać jego nauczania, poprosić Go o wstawiennictwo u Boga – a może o cud?

Tyle mamy bałaganu w naszym życiu, tyle nieuporządkowanych spraw, nastały niemiłosierne czasy, w których próbuje rządzić szatan i jego demony: ludzie bowiem odwrócili się od Boga, nie modlą się, wiarę tracą, żyją jakby Boga nie było. Może oddalasz się od wiary, od Boga, ale spróbuj zaufać Mu, On Cię kocha pomimo to. Zaufaj i zawołaj: Jezu ratuj i zostań. On przyzywa Cię!

180 lat temu, w dobie zaborów, Zygmunt Krasiński proroczo przestrzegał: „Przyjdą takie czasy, że będzie się popierać zepsucie obyczajów. Ze świętej religii uczyni się straszaka, aby obrzydzić ją wszystkim szlachetnym sercom”. Te czasy – Bracia i Siostry – już są! - mówił do nas Biskup Piotr w styczniu 2013 r podczas wprowadzenia relikwii bł. Jana Pawła II.

Co zrobimy, żeby nawrócić się do Boga Ojca i nie zmarnować obecności Jana Pawła II wśród nas? Do czego zobowiązuje i przyzywa Ciebie ta obecność?