25 marca diecezja płocka będzie się modlić o pokój

Diecezja płocka 25 marca 2022 r., w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, włączy się w ogólnoświatową modlitwę o pokój – w jej kościołach odmówiony zostanie Akt Poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi. Biskup płocki Piotr Libera odmówi go w Ratowie, gdzie spotka się także z uchodźcami z Ukrainy. Biskup pomocniczy Mirosław Milewski będzie się modlił o pokój w Domu Seniora Leonianum w Sikorzu.

Matka Boża
stacja7.pl

Biskup płocki Piotr Libera, w odpowiedzi na apel abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski zarządził, aby 25 marca, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, we wszystkich kościołach diecezji sprawowana była Msza św. w intencji pokoju oraz by odmówiono Akt Poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi.

Bp Piotr Libera  odmówi go podczas Mszy św. w Sanktuarium Diecezjalnym św. Antoniego w Ratowie o godz. 16:00. Spotka się tam także z uchodźcami z Ukrainy, którzy przebywają w Ostoi św. Antoniego. Natomiast biskup pomocniczy Mirosław Milewski będzie się modlił w ten sposób o pokój w Domu Seniora Leonianum w Sikorzu. Będzie też przewodniczył nabożeństwu Drogi Krzyżowej, z udziałem mieszkańców Leonianum.

Akt Poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi, który jest odpowiedzią na apel papieża Franciszka o ogólnoświatową modlitwę o pokój, zostanie także odmówiony 25 marca br. o godz. 17:00 w bazylice katedralnej płockiej. Uczyni to proboszcz parafii katedralnej ks. kan. Stefan Cegłowski. Potem tradycyjnie w piątek sprawowane będzie nabożeństwo Drogi Krzyżowej.

Papież Jan Paweł II zawierzył świat i Rosję Niepokalanemu Sercu Maryi, zgodnie z wolą Matki Bożej objawiającej się w Fatimie (1917 r.) podczas pielgrzymki do Fatimy w 1982 roku, którą odbył rok po zamachu na niego. Wreszcie 25 marca 1984 r. w duchowej jedności z biskupami świata, który przybyli do Rzymu, w bazylice św. Piotra zawierzył Maryi świat i Rosję. Do modlitwy dołączyło również pięciu patriarchów prawosławnych (spoza Związku Radzieckiego). Siostra Łucja, jedyny żyjący wówczas świadek objawień (zmarła w roku 2005), potwierdziła, że uroczysty i powszechny akt odpowiadał temu, o co prosiła Matka Boża. Siostra Łucja przekazała, że Matka Boża powiedziała, że „jeżeli Rosja nawróci się, to nastanie pokój. Jeżeli nie, rozpowszechni ona swe błędy po świecie, wywołując wojny i prześladowania Kościoła Świętego. Ojciec Święty będzie cierpiał, wiele narodów zostanie zniszczonych”.