25. rocznica konsekracji kościoła w Daniszewie

O tym, że nie jest ważne, czy Bogu ofiaruje się dużo czy mało, bo chodzi o wartość i czystość intencji, powiedział ks. biskup Mirosław Milewski w Daniszewie. Przewodniczył tam jubileuszowej Eucharystii z okazji 25-lecia konsekracji kościoła parafialnego pw. Matki Bożej Królowej Polski.

Daniszewo

Bp Mirosław Milewski w homilii odwołał się do Ewangelii Markowej o spotkaniu Jezusa z ubogą wdową. Biedna kobieta wrzuciła do skarbony niewiele, jednak to właśnie jej ofiara zasłużyła na największe uznanie. Jej postawa była inspirująca i godna naśladowania. Uboga wdowa ofiarowała całe swoje utrzymanie, a więc w jakimś sensie ofiarowała całą siebie. Z Bożej perspektywy nie jest ważne, czy daje się dużo, czy mało, bo „nie chodzi o ilość, ale o wartość i czystość intencji”.

- Każdy jubileusz, to czas spojrzenia wstecz, czas pewnych podsumowań. Wiąże się z nim potrzeba dziękczynienia, ale również potrzeba spojrzenia z nadzieją w przyszłość i obietnica, że w kolejnych latach będziecie w tej wspólnocie parafialnej, w tej miejscowości, w tym kościele podtrzymywać swoją wiarę, gromadzić się wokół ołtarza na Eucharystii i przyjmować sakramenty - wyraził nadzieję kaznodzieja.  

Bp Milewski poprosił parafian daniszewskich, aby często korzystali z tego, co oferuje im ich „duchowy dom”, by nie zaprzestali jego budowania w wymiarze duchowym. Stwierdził, że to dobrze, że „kamienie materialne ciągle pięknieją”, dzięki remontom i trosce o ich utrzymanie, jednak bardziej trzeba troszczyć się o te kamienie, którymi są sami wierni. Mury świątyni żyją wtedy, jeśli są w nich zgromadzone żywe kamienie, czyli lud Boży.

- Wybierajcie Jezusa i stawiajcie w centrum Jego krzyż i Jego nauczanie. U Niego, przed tabernakulum, szukajcie pociechy w każdej sprawie a zwłaszcza, gdy pojawia się problem, który przerasta człowieka: choroba, śmierć kogoś bliskiego, kłopoty rodzinne czy utrata pracy. Pamiętajcie - w tym miejscu - świątyni, którą mu wybudowaliście – Bóg za Wami tęskni! Ten wasz 25 letni kościół parafialny, to miejsce, to jest wasz „szpital polowy” - głosił biskup.

W czasie Mszy św. poświęcił także odnowiony obraz Matki Bożej Daniszewskiej, znajdujący się w ołtarzu głównym.

Parafia w Daniszewie ma swoją długą historię, powstała prawdopodobnie w XII-XIII wieku. Pierwsza wzmianka źródłowa o kościele pochodzi z 1389 r. Parafia miała słynnych proboszczów: w połowie XV wieku urząd ten pełnił późniejszy biskup płocki Ścibor z Gościeńczyc. Ponieważ pierwsza świątynia znajdowała się w bardzo złym stanie, w połowie XVI wieku wybudowano nową. Po jej pożarze w 1713 r. wybudowano nowy, drewniany kościół. Mimo remontów pod koniec XX wieku świątynia nie nadawała się do dalszego użytkowania. Dzięki staraniom ks. Tadeusza Zabornego stary kościół został rozebrany, a na jego miejscu zbudowano nowy, z cegły, który 27 października 1996 r. konsekrował bp Zygmunt Kamiński.

Proboszczem parafii pw. Przemienienie Pańskiego w Daniszewie jest obecnie ks. mgr Andrzej Konwerski.