250. rocznica konsekracji kościoła w Żurominku Kapitulnym

„Niech niedziela pozostanie `dniem wiary`. Trzeba ją szanować i bronić jej chrześcijańskiego charakteru” - powiedział ks. biskup Mirosław Milewski 20 października br. w parafii pw. św. Stanisława BM w Żurominku Kapitulnym. Wspólnota parafii obchodziła 250. rocznicę konsekracji kościoła.

Zurominek.jpg

Bp Mirosław Milewski stwierdził, że przyszło nam żyć w czasach, w których z premedytacją oddziela się życie moralne od wiary, gdy mąciciele chcą odwrócić uwagę od Kościoła, od życia duchowego, od przykazań Bożych.

Zaznaczył, że jubileusz jest dobrą okazją do przypomnienia, że punktem wyjścia życia chrześcijańskiego jest niedzielna Eucharystia, gromadzenie się wokół stołu Pańskiego razem z Chrystusem, spożywanie Jego Ciała. Przyszłość Kościoła w Polsce zależy od tego, czy wierni wciąż będą chcieli uczestniczyć w Eucharystii w swojej parafii.

Niestety, z najnowszych statystyk wynika, że wiara religijna jest ważna dla zaledwie 28% badanych. Nieuczęszczających na Msze św. jest już niemal tyle samo, co praktykujących regularnie. Rodzice coraz rzadziej wymagają od swoich dzieci, by chodziły do kościoła, stawiając wobec nich inne obowiązki, jak nauka i dom. Posyłają jeszcze dzieci do pierwszej komunii, ale już sakrament bierzmowania jest dla wielu młodych momentem odchodzenia z Kościoła.

Kaznodzieja zwrócił uwagę, że niepokoją też dane dotyczące świętowania niedzieli: chociaż większość Polaków w niedzielę przede wszystkim odpoczywa, to jednak przestaje chodzić w tym dniu do kościoła. Niedziela traci sacrum, przestaje być dniem świętym. Dla wielu niedziela jest tylko ostatnim dniem weekendu. Ludzie tracą potrzebę podziękowania Bogu w kościele na Mszy św. za cały tydzień pracy, za łaskę zdrowia, za dobre zdarzenia.

Bp Milewski poprosił wiernych, aby niedziela wciąż była dla nich „dniem wiary”. Właśnie w niedzielę człowiek ochrzczony w szczególny sposób odnawia postanowienie wierności Chrystusowi i Jego Ewangelii, i uświadamia sobie przyrzeczenia chrzcielne. Odchodzenie od świętowania niedzieli, to powolne odchodzenie do Boga.

„Kto powoli zaniechuje praktyk religijnych, a zwłaszcza udziału w niedzielnej Eucharystii, traci potrzebę kontaktu z Bogiem, a w konsekwencji traci wiarę. Szanujcie niedzielę! Brońcie chrześcijańskiego charakteru Dnia Pańskiego!” – zaapelował bp Milewski.  

Bp Mirosław Milewski dokonał także poświęcenia tablicy upamiętniającej 250. rocznicę konsekracji kościoła.

W programie uroczystości znalazł się ponadto wykład o historii parafii autorstwa ks. prof. Michała Grzybowskiego – odczytał go ks. kan. Stanisław Gajewski z Niedzborza. Były też występy artystyczne uczniów szkoły w miejscowej remizie oraz występ zespołu ludowego z gminy Stupsk.    

Parafia pw. św. Stanisława BM w Żurominku Kapitulnym powstała w XIII wieku. Zbudowano wtedy pierwszy drewniany kościół. Do czasów współczesnych przetrwał jednak dopiero jego następca, również drewniany, konsekrowany w 1769 roku przez biskupa sufragana płockiego Kazimierza Rokitnickiego. W tym roku obchodzona jest 250. rocznica tego wydarzenia.

Proboszczem parafii jest ks. Robert Andrikowski.