320 tys. zł od diecezjan na rozbudowę Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku

Kwotę ponad 320 tys. zł zebrano w diecezji płockiej w na rozbudowę Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku – miejsce pierwszego objawienia się Jezusa Miłosiernego św. s. Faustynie Kowalskiej w obrazie „Jezu, ufam Tobie!”. Była to trzecia zbiórka diecezjalna na „płockie Betlejem miłosierdzia”, jak nazywane jest to szczególne miejsce.

Budowa-sanktuarium-800x533.jpg

Sanktuarium Bożego Miłosierdzia przy Starym Rynku 14/18 znajduje się w miejscu, gdzie 22 lutego 1931 r. w swojej celi św. siostra Faustyna Kowalska ujrzała po raz pierwszy Jezusa Miłosiernego. Otrzymała polecenie namalowania obrazu, a następnie polecenie ustanowienia święta Miłosierdzia Bożego w pierwszą niedzielę po Wielkanocy. Z kultem związana jest też Koronka do Miłosierdzia Bożego i modlitwa w godzinę śmierci Jezusa Chrystusa na krzyżu, czyli w Godzinę Miłosierdzia o 15.00.

W 2009 r., w święto Miłosierdzia Bożego, bp Piotr Libera poświęcił kamień węgielny z Golgoty i plac pod rozbudowę Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku. Inwestycję poprzedziły prace związane z przygotowaniem dokumentacji. Rozbudowa rozpoczęła się w 2015 roku.

Na terenie sanktuarium powstaje nowy kościół, kaplica adoracji i wieża Miłosierdzia - w miejscu, gdzie znajdowała się cela św. s. Faustyny. Wieża mierzy 26 metrów, a architektonicznie przypominać ma wieżę historycznej kolegiaty św. Michała. Powierzchnia użytkowa nowego kościoła i kaplicy wynosi 2.500 m kw. Powstanie też muzeum, dom pielgrzyma oraz sale spotkań.

Cały obiekt po rozbudowie będzie najlepiej widoczny od ul. Piekarskiej, nie zaś jak obecnie - od Starego Rynku. Obecnie trwają prace związane z budową dachu całego obiektu. Umocowano już też widoczny z daleka krzyż na wieży Miłosierdzia.

Komunikat o zbiórce na rzecz budowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia został przekazany wiernym przez biskupa płockiego Piotra Liberę w niedzielę 17 lutego. Zgodnie z zapowiedzią, odbyła się ona 24 lutego. Diecezjanie przekazali kwotę w wysokości 320.238,58 zł. W całości zostanie ona przeznaczona na cele tej ważnej dla Kościoła płockiego inwestycji.

Była to trzecia zbiórka diecezjan na płockie sanktuarium, poprzednie odbyły się w roku 2011 oraz 2016.