Bal Wszystkich Świętych w Płocku

W niedzielne popołudnie 30 października 2022 r., w Hali Sportowej Zespołu Szkół Centrum Edukacji im. I. Łukasiewicza w Płocku, ponad 700 osób zgromadziło się, aby w radosnej uroczystości uczcić pamięć świętych i błogosławionych. Dzieci, które przyszły przebrane za aniołów i różne postaci z historii Kościoła wzięły udział w konkursach i wspólnej zabawie w czasie Balu Wszystkich Świętych. Towarzyszyli im rodzice, dziadkowie i opiekunowie.

IMG 6326

Była to pierwsza na taką skalę inicjatywa dla miasta Płocka. Adam Modliborski, wiceprezes Fundacji „Cokolwiek uczyniliście” i pomysłodawca przedsięwzięcia przyznał, że pomysł zrodził się kilka lat wcześniej, a w tym roku, dzięki wsparciu i zaangażowaniu bardzo wielu osób, udało się go z sukcesem zrealizować. Nie spodziewał się również tak dużego zainteresowania. Inicjatywa była reklamowana na banerach w Płocku i okolicach, zyskała także wsparcie w czasie ogłoszeń parafialnych i poprzez rozprowadzone plakaty.

O godz. 15.00 spotkanie otworzył ks. dr Wojciech Kućko, diecezjalny duszpasterz rodzin i dyrektor Wydziału ds. Rodzin, który był partnerem akcji. Podziękował organizatorom i uczestnikom za pomysłową realizację przedsięwzięcia. W krótkim dialogu z dziećmi przedstawił głównych bohaterów spotkania – najwięcej dzieci przywdziało ubiór aniołów. Potem głos zabrał Adam Modliborski, który podzielił się radosnymi wrażeniami i podziękował innym partnerom wydarzenia, którymi byli: Centrum Edukacji Grupy ORLEN, Poland Green Energy i Agencja Impuls. W pracę nad przygotowaniem dekoracji sali, organizowaniem konkursów z nagrodami i innymi dziełami, związanymi z balem, zaangażowani byli: ks. dr Krzysztof Cymerman z parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Płocku wraz z młodzieżą z Ruchu Światło-Życie i uczniami V Liceum Ogólnokształcącego im. Ignacego Łukasiewicza w Płocku, a także Monika Lisicka z Odnową w Duchu Świętym. Oazowicze byli również z innych parafii, m.in. z Bielska i Starej Białej. Dzięki temu uczestnicy balu mogli skorzystać z wielu atrakcji, m.in. ze słodkiego poczęstunku i wspólnych zabaw, animowanych przez Macieja Tarkę ze współpracownikami. Wśród darczyńców nagród i całego spotkania byli m.in. przedsiębiorstwo PERN S.A. oraz Andrzej Aleksandrowicz. Patronat medialny nad balem objęli: Katolickie Radio Diecezji Płockiej, Petro News oraz „Gość Płocki”. Wspólne świętowanie wsparli także: Maciej Małecki, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych oraz Marek Martynowski, Senator RP.

Na spotkanie w Płocku przybyły dzieci wraz z rodzicami ze wszystkich parafii płockich, a także z okolic. Ks. Rafał Gutkowski, proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Duninowie, zafundował przyjazd na bal autokaru z dziećmi, które uczestniczyły gorliwie w nabożeństwach różańcowych. Swoich uczniów wspierali także nauczyciele i katecheci, m.in. s. Bernadetta i s. Klara – Misjonarki Krwi Chrystusa z Rogozina koło Płocka.

Dzieci, zapytywane przez organizatorów o powody wyboru konkretnych świętych, odpowiadały, że byli to albo ich patroni chrzcielni, albo święci, których otacza się szczególnym nabożeństwem w domach rodzinnych. Jeden z najmłodszych uczestników – półtoraroczny Andrzej, ubrany był w strój św. Andrzeja Boboli. Bal Wszystkich Świętych był zatem okazją do promocji radosnego życia chrześcijańskiego, poznania historii i przykładu życia ludzi wiary, a przede wszystkim pokazania, że dążenie do świętości to zadanie każdego ochrzczonego.

Warto zauważyć, że bale i procesje świętych w ostatnich dniach odbyły się także w innych miejscach diecezji, m.in. w parafiach: Baboszewo, Gostynin (pw. Miłosierdzia Bożego), Królewo, Płońsk (pw. św. Michała Archanioła), Strzegowo.

ks. Wojciech Kućko
Dyrektor Wydziału ds. Rodzin