Chór Katedralny Pueri at Puellae Cantores Plocenses z nagrodami na festiwalach

Trzy złote medale na konkursie w greckim Karpenisi, dwa złote medale i nagroda Grand Prix na konkursie we włoskim Chieti oraz brązowy medal na festiwalu na Filipinach – to najważniejsze sukcesy Płockiego Chóru Katedralnego Pueri et Puellae Cantores Plocenses, osiągnięte w ostatnim czasie. Płocki chór działa od ponad 20 lat, jest jednym z najbardziej utytułowanych chórów dziecięco-młodzieżowych w Polsce.

Nagrody_chor.jpg

Płocki Chór Katedralny Pueri et Puellae Cantores Plocenses działa od ponad 20 lat, z inicjatywy Anny i Wiktora Bramskich. Jest chórem, który nie tylko czynnie uczestniczy w życiu kulturalnym i religijnym miasta Płocka i Polski, ale także każdego roku bierze udział w wielu festiwalach chóralnych, podczas których może zweryfikować swoje umiejętności.

Podczas letnich miesięcy Pueri et Puellae Cantores Plocenses najpierw wziął udział w XXXVI Międzynarodowym Konkursie Chorus Inside Summer we włoskim Chieti, gdzie zdobył dwa złote medale i nagrodę Grand Prix, a także koncertował w rzymskim Panteonie. Potem młodzi chórzyści pojechali na XXIII 23. Międzynarodowy Festiwalu i zarazem XVII Konkurs Chóralny w Karpenisi w Grecji. Tam udało się zdobyć trzy złote medale w kategoriach: muzyka sakralna, muzyka współczesna i w kategorii dziecięco-młodzieżowej.

Również w Grecji chórzyści uczestniczyli w XXXVII Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Prewezie. Tam chór zdobył pierwsze miejsce i złoty medal w kategorii głównej oraz drugie miejsce i srebrny medal w kategorii chórów dziecięcych.

Obecnie płocczanie przebywają w Azji: - Podczas pobytu na Filipinach wzięliśmy udział w Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym Andrea O. Veneracion w Manili. W trudnej rywalizacji z azjatyckimi chórami zdobylismy trzecie miejsce w kategorii muzyki folk oraz nagrodę pieniężną w wysokości tysiąca dolarów. Jeszcze w lipcu będziemy śpiewać na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Tokio – zapowiada Anna Bramska, założycielka i dyrygentka chóru.

Płocki Chór Katedralny Pueri et Puellae Cantores Plocenses prowadzą od ponad 20 lat Anna i Wiktor Bramscy, którzy przyjechali do Płocka z Łotwy. Chór ma za sobą liczne trasy koncertowe, uczestniczy w konkursach i festiwalach krajowych i zagranicznych. Każdego roku przywozi medale z całego świata m.in. z Chin, Hiszpanii, Stanów Zjednoczonych i Singapuru. W przeszłości chórzyści wystąpili m.in. przed Janem Pawłem II i na wzgórzu Kahlenberg w Austrii – w miejscu Odsieczy Wiedeńskiej.

Chór nagrał kilka płyt. Systematycznie zapewnia oprawę muzyczną podczas niedzielnej Mszy św. oraz ważnych celebracji liturgicznych w bazylice katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, a także w innych miejscach. Jego działalność wspiera Stowarzyszenie Przyjaciół Katedralnego Chóru Pueri et Puellae Cantores Plocenses. Obecnie zespół liczy ponad 100 osób.

Anna i Wiktor Bramscy z okazji 20-lecia chóru jesienią 2018 r., w dowód uznania za zaangażowanie w pracę na rzecz Kościoła, otrzymali medale „Pro Ecclesia et Pontifice” („Dla Kościoła i Papieża”), które są jednym z wysokich odznaczeń Stolicy Apostolskiej. Natomiast miasto Płock przyznało wtedy chórowi za zasługi medal „Laude Probus”.