Diecezjalne obchody Światowego Dnia Młodzieży w Płońsku

Eucharystia w parafii św. Maksymiliana Kolbego pod przewodnictwem ks. biskupa Mirosława Milewskiego, konferencja ks. Piotra Pawlukiewicza, koncert zespołu „niemaGotu” złożyły się na diecezjalne obchody Światowych Dni Młodzieży w diecezji płockiej. W Niedzielę Palmową 14 kwietnia br. w wydarzeniu tym wzięło udział około 900 młodych osób. Wspólnej modlitwie towarzyszyły relikwie św. Stanisława Kostki.

Palmowa_2019_plonsk.jpg

Wydarzenie rozpoczęło się Mszą św. koncelebrowaną w parafii św. Maksymiliana Kolbego w Płońsku. Przewodniczył jej biskup pomocniczy diecezji płockiej Mirosław Milewski, a koncelebrowało 32 kapłanów. Wspólnie dziękowano za II Synod Młodych diecezji płockiej, adhortację „Christus vivit” papieża Franciszka i Światowe Dni Młodzieży w Panamie.  

W homilii bp Milewski powiedział, że jednym z najbardziej charakterystycznych obrazów Kościoła, opisanym na kartach tej adhortacji, jest obraz łodzi, w której płynie także Chrystus – „jedyna ludzka nadzieja”. Innym z obrazów jest także związany z wodą - kajak. 

- Płyniemy razem. Czasem może wydaje się, że Chrystus drzemie i nie reaguje na to, jak wielkie fale miotają łódką, która płynie po falach wygody, materializmu, światowości, krótkowzrocznego patrzenia w przyszłość i wyniszczającego hejtu. Czasem my - pasażerowie tej łódki, zapominamy, że ta łódź dopłynie do właściwego portu, bo jest z nami mimo wszystko Jezus – zapewnił hierarcha.

Zapytał też uczestników Eucharystii, czy mają w sobie odwagę i siłę do płynięcia razem kajakiem Kościoła, czy znają swoje miejsce łodzi, czy niepotrzebnie nie wszczynają „buntu na pokładzie”. Kajak dopłynie do celu, jeśli młodzi i starsi będą ze sobą współpracować. W innym razie może się wywrócić.

Biskup pomocniczy diecezji płockiej wyznał też, że marzy o tym, aby w tej łódce znaleźli się też nauczyciele, którzy powiedzą, że będą spokojnie świętować Wielkanoc, a w chwili matur „staną na swoich stanowiskach, składając egzamin dojrzałości”.

Po Mszy św. jej uczestnicy przeszli z gałązkami palmowymi do Centrum Sportu i Rekreacji w Płońsku. Wysłuchali tam konferencji ks. Piotra Pawlukiewicza. Znany rekolekcjonista stwierdził, że wiele osób nie potrafi żyć pełnią życia, cieszyć się życiem. Zamiast tego porównują się nieustannie z innymi i mają kompleksy; że kobiet nie cieszy ich kobiecość, a mężczyzn ich męskość.

Fotorelacja Gość Płocki

 

foto: Dawid Turowiecki

Przytoczył słowa Jezusa, że przyszedł On na ziemię po to, aby „owce miały życie i miały je w obfitości”. Tę obfitość czerpie się z sakramentu spowiedzi. To jest jak salon kosmetyczny, który odnawia duszę „za darmochę”. Zachęcił także do tego, aby wrócić do siebie, być sobą, być człowiekiem autentycznym.

Wielu młodych ludzi skorzystało z sakramentu pokuty i pojednania: spowiadało dwunastu księży. Poza tym młodzi wzięli udział w koncercie i ewangelizacji zespołu „niemaGotu”.

Organizator spotkania ks. Krzysztof Ruciński, diecezjalny duszpasterz młodzieży, poprosił uczestników, aby w 20. rocznicę beatyfikacji błogosławionych płockich biskupów męczenników: abp. Antoniego J. Nowowiejskiego i bp. Leona Wetmańskiego Mszę św. w Wielki Czwartek ofiarowali w intencji swoich księży z parafii.

Organizatorem spotkania w Płońsku było Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży „Studnia”, przy współpracy duszpasterstwa „Na Maksa” z parafii św. Maksymiliana Kolbego w Płońsku, Ruchu Światło-Życie i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

W diecezjalnych obchodach Światowego Dnia Młodzieży w Płońsku wzięło udział około 900 osób z diecezji płockiej.