Droga Krzyżowa w intencji pokoju

W uroczystość Zwiastowania Pańskiego Koło Parafialne Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej im. błogosławionych Biskupów Męczenników w parafii pw. św. Józefa w Płocku zorganizowało Drogę Krzyżową w intencji pokoju. Uczestnicy rozważając poszczególne stacje męki Pana Jezusa przeszli Wzgórzem Tumskim od kościoła farnego do katedry.

Jesus Gba6572b39 640

„Chcemy wychodzić z modlitwą w przestrzeń publiczną, aby dawać świadectwo naszej wiary. W październiku zorganizowaliśmy różaniec dziękczynny za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego, teraz patrząc na to, co się dzieje na Ukrainie modliliśmy się o pokój” – mówi Anna Byszewska, prezes koła SRKDP przy parafii pw. św. Józefa, jedna z inicjatorek wydarzenia.

Uczestnicy wyruszyli z płockiej Fary niosąc ze sobą krzyż bł. abp. A. J. Nowowiejskiego, który miał w Obozie Koncentracyjnym KL Soldau w Działdowie. Ten krzyż/relikwia jest również niemym świadkiem czasów ostatniej wojny światowej, a przede wszystkim niezłomniej wiary Arcybiskupa Antoniego, który nie zgodził się na jego znieważanie narażając się na okrutne pobicie przez niemieckiego oprawcę. Krzyż ten ocalał zabrany ze śmietnika przez więźniarkę Wandę Kołakowską i jest przechowywany jako niezwykle cenna pamiątka w Muzeum Diecezjalnym w Płocku.

W rozważaniach pasyjnych członkowie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich przypomnieli kilka tragicznych obrazów obozowego życia Biskupa Płockiego ze swoimi kapłanami. Modlitwa, której przewodniczył asystent diecezjalny stowarzyszenia ks. dr Wojciech Kućko, zakończyła się w Bazylice Katedralnej wspólnym odmówieniem Aktu Poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi.

W modlitewnym spotkaniu uczestniczyli członkowie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej, rycerze św. Jana Pawła II, przedstawiciele innych wspólnot katolickich oraz mieszkańcy Płocka.

dr Witold Wybult
prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich
Diecezji Płockiej