Dzieci i młodzież lepiej poznali postać bł. Hanny Chrzanowskiej

Diecezjalne Duszpasterstwo Służby Zdrowia wraz z wydziałem katechetycznym Kurii Diecezjalnej Płockiej zorganizowało dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych konkurs internetowy „Błogosławiona Hanna Chrzanowska - Dama Miłosierdzia XX wieku”. Konkurs towarzyszył peregrynacji relikwii bł. Hanny Chrzanowskiej w placówkach służby zdrowia na terenie diecezji płockiej.

Bł. Hanna Chrzanowska
ekai

Konkurs „Błogosławiona Hanna Chrzanowska - Dama Miłosierdzia XX wieku” odbywał się równolegle z peregrynacją jej relikwii w diecezji płockiej: - Konkurs ten pozwolił poznać dzieciom i młodzieży postać bł. Hanny Chrzanowskiej, wyjątkowej pielęgniarki z Krakowa, beatyfikowanej w 2018 roku. W tym samym czasie uczestnicy konkursu mieli możliwość modlić się przy jej relikwiach i prosić ją w wstawiennictwo w ważnych sprawach - powiedział ks. Jakub Kępczyński, diecezjalny duszpasterz służby zdrowia, kapelan w wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku, inicjator konkursu.

Konkurs odbywał się w 10 etapach: w każdy piątek między godziną 19.00 a 20.00, były w Internecie zamieszczane trzy pytania, na które trzeba było udzielić odpowiedzi w tym właśnie czasie (dla trzech grup wiekowych). W każdy kolejny poniedziałek był rozstrzygany jeden etap konkursu. Metodą losowania nagrodę w każdym etapie otrzymywały trzy osoby. W następny piątek rozpoczynał się kolejny etap i pojawiały się nowe pytania. Uczestnicy konkursu dysponowali listą publikacji o błogosławionej, potrzebnych do udziału w konkursie.

- Należy pochwalić wytrwałość uczestników. Mogli dołączyć do konkursu na jego każdym etapie, ale byli też tacy, którzy wzięli udział w jego wszystkich 10 etapach. W każdy etapie uczestniczyło po około 60 osób. Każdy z uczestników otrzymał na pamiątkę dyplom, a wyróżniające się osoby także nagrody rzeczowe, na przykład gry planszowe. Wybór najlepszych uczestników z danego etapu odbywał się przez losowanie – przekazał ks. dr Grzegorz Zakrzewski, dyrektor wydziału katechetycznego.

We wszystkich 10 etapach konkursu uczestniczyli: Julia Skierska, Roksana Trojanowska, Zuzanna Kruzińska, Dominik Sawicki, Ewelina Sawicka, Bartosz Skierkowski, Kinga Sitkowska i Hanna Kłos (diecezja łomżyńska).

Współorganizatorem konkursu o bł. Hannie Chrzanowskiej było Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli z Piotrem Świerczem, konsultantem ds. katechezy.

Peregrynacja relikwii bł. Hanny Chrzanowskiej po Polsce organizowana jest przez Krajowe Duszpasterstwo Służby Zdrowia. W diecezji płockiej koordynował ją ks. Jakub Kępczyński, diecezjalny duszpasterz służby zdrowia. Lekarze, pielęgniarki, personel szpitalny, a także osoby chore będą mogły modlić się przy relikwiach w kaplicach szpitalnych, hospicjach, domach pomocy społecznej.

Hanna Helena Chrzanowska (1902-1973) była polską pielęgniarką, działaczką charytatywną, pisarką, pedagogiem, instruktorką oraz prekursorką pielęgniarstwa rodzinnego, domowego, a także parafialnego. Pełniła funkcję wiceprzewodniczącej oraz członkini Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Zawodowych. Była redaktor naczelną czasopisma „Pielęgniarka Polska” i współorganizatorką Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego.

Hanna Chrzanowska została beatyfikowana 28 kwietnia 2018 roku. Wspominana jest w liturgii 28 kwietnia. Jest patronką wielu szkół i placówek o charakterze opiekuńczym. W 2007 roku powstała Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „AGAPE” im. Hanny Chrzanowskiej w Krakowie. W kościele św. Mikołaja w Krakowie przy ul. Kopernika w każdą trzecią środę miesiąca sprawowana jest Msza św. o jej rychłą kanonizację.