Spotkanie Młodzieżowej Rady Duszpasterskiej poprowadził ks. Krzysztof Ruciński, jej przewodniczący, a także diecezjalny duszpasterz młodzieży. Uczestniczył w nim również bp Piotr Libera, który przed laty zdecydował o powstaniu gremium, które będzie reprezentowało w diecezji ludzi młodych.
Głównym tematem spotkania był synod o synodalności. Młodzież dzieliła się wnioskami z pracy w grupach na temat „Słuchanie jest pierwszym krokiem, ale wymaga otwartego umysłu i serca bez uprzedzeń”. Członkowie MRD między innymi zaznaczyli, że synod powinien promować równość kobiet w braniu odpowiedzialności za Kościół.
Poza tym zwrócili uwagę, że słuchanie w Kościele utrudnia postawa wyższości duszpasterzy wobec wiernych, niedojrzałość duchownych, brak atmosfery zrozumienia i szczerości. Stwierdzili również, że katecheci bywają nieprzygotowani do katechezy, także merytorycznie.
Pozytywem było to, że Kościół płocki chce słuchać ludzi młodych: poza działaniem Młodzieżowej Rady Duszpasterskiej, zorganizowano także kilka Synodów Młodych, podczas których młode pokolenie miało szansę zgłaszać postulaty dotyczące swojego bycia w Kościele. Do promocji synodu w lokalnych środowiskach zachęcił młodzież ks. dr Wojciech Kućko, koordynator synodu w diecezji.
Ks. Krzysztof Ruciński omówił przygotowania diecezjalne do Światowych Dni Młodzieży w dniach 1-6 sierpnia 2023 r. w Lizbonie. Weźmie w nich udział około 4 tysięcy młodych ludzi z Polski: - ŚDM to nie event, po którym nic nie zostaje. Powinna w nim uczestniczyć młodzież z różnych wspólnot. W diecezji powstanie pięć rejonów przygotowujących do ŚDM – zapowiedział duszpasterz młodzieży.
W trwającym roku duszpasterskim diecezjalne duszpasterstwo młodzieży zaprosi ludzi młodych także na doroczne, letnie spotkanie, w dniach 25-27 czerwca, w „Studni” w Płocku i 40. pielgrzymkę do Rostkowa – miejsca kultu św. Stanisława Kostki, patrona młodzieży. Młodzież szkolna będzie mogła uczestniczyć w rekolekcjach dla kandydatów do przyjęcia sakramentu bierzmowania.
Podczas spotkania w płockiej „Studni” młodzi modlili się o pokój na Ukrainie za wstawiennictwem św. Michała Archanioła, patrona tego kraju. Owocem spotkania było też wypracowanie wezwania do rówieśników, aby modlili się i pomagali udręczonemu wojną narodowi ukraińskiemu.