III Diecezjalny Konkurs Recytatorski w Ratowie

„Pozwólcie dzieciom przychodzić do mnie (MK 10,14)”– pod takim tytułem odbył się III Diecezjalny Konkurs Recytatorski, zorganizowany w zabytkowym Zespole klasztornym w Ratowie. Wzięło w nim udział niemal trzydziestu uczestników z całej diecezji.

Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. przed słynącym łaskami obrazem św. Antoniego w ratowskim sanktuarium. Przewodniczył jej ks. dr Wojciech Kućko, dyrektor Wydziału ds. Rodzin Kurii Diecezjalnej Płockiej, adiunkt na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

W kazaniu nawiązał do tytułu tegorocznej edycji konkursu: - Pan Jezus w swoim nauczaniu podkreślał wartość błogosławienia dzieci. Kościół kontynuuje tę misję wynosząc na ołtarze choćby dzieci z Fatimy, męczenników z Meksyku czy rodzinę Ulmów. Wasza dzisiejsza obecność w tym sanktuarium dowodzi, że wy również odpowiedzieliście na zaproszenie Pana Jezusa, by kształtować swoje talenty, także te związane z pięknem literatury -  ks. Kućko zwrócił się do młodych artystów.

Konkurs odbył się w kapitularzu budynku klasztornego, pełniącego funkcję sali konferencyjnej. Uczestników przywitał ks. kan. Bogdan Pawłowski, rektor ratowskiego sanktuarium.

- Święty Antoni, serdeczny przyjaciel Dzieciątka Jezus, przedstawiany na obrazach z małym Jezuskiem na ręku, jest także patronem i opiekunem dzieci. Cieszę się, że to sanktuarium poświęcone Padewskiemu Lekarzowi Dusz, będzie rozbrzmiewać po raz trzeci emocjami młodych recytatorów. Już teraz zapraszam Was również za rok  – podkreślił ks. Pawłowski.

Dr Witold Wybult, prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej przedstawił skład komisji konkursowej, w której zasiedli: Adam Gradowski, aktor Teatru Dramatycznego in. Jerzego Szaniawskiego w Płocku, ks. dr Wojciech Kućko, siostra Dominika Dudzik ze Zgromadzenia Sióstr Pasjonistek, przedstawicielka Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej Płockiej oraz Katarzyna Brusk-Zaręba, rzeczniczka Stowarzyszenia Rodzin Katolickich.

Recytatorzy wystąpili w kilku kategoriach wiekowych: przedszkolaki, dzieci i młodzież ze szkół podstawowych (klasy I-III, IV-VI i VII-VIII) oraz młodzież szkół średnich. W kategorii przedszkolnej wystąpiła jedna uczestniczka: Nela Żółtowska z klasy „0” Szkoły Podstawowej im. Św. Jana Pawła II w Grodźcu, której przyznano nagrodę główną.

W drugiej kategorii (klasy I-III) pierwsze miejsce zajęła Patrycja Malesa, uczennica klasy II Szkoły Podstawowej im. Św. Jana Pawła II w Grodźcu, drugie miejsce zajęła Małgorzata Jaworska, uczennica II klasy Szkoły Podstawowej im. mjr. H. Sucharskiego w Nowej Krępie, natomiast trzecie miejsce Zofia Goś, uczennica III klasy tejże szkoły.

Jurorzy ponadto przyznali dwa wyróżnienia: Antoninie Osowskiej, uczennicy II klasy Szkoły Podstawowej im. mjr. H. Sucharskiego w Nowej Krępie oraz Zofii Popko, uczennicy II klasy Szkoły Podstawowej im. Jerzego Szaniawskiego w Jadwisinie.

W trzeciej kategorii (klasy IV-VI) pierwsze miejsce zajął Jakub Woźniak, uczeń V klasy Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Radzanowie, drugie miejsce zajęła Hanna Popko, uczennica V klasy Szkoły Podstawowej im. Jerzego Szaniawskiego w Jadwisinie, natomiast trzecie Julia Jastrzębska, uczennica klasy VI Szkoły Podstawowej im. Św. Jana Pawła II w Grodźcu. Jurorzy przyznali też dwa wyróżnienia: Blance Jurkiewicz, uczennicy IV klasy Szkoły Podstawowej Michaliny Czechowskiej w Radzanowie nad Wkrą oraz Mai Żółtowskiej, uczennicy II klasy im. Św. Jana Pawła II w Grodźcu.

W czwartej kategorii (klasy VII-VIII) pierwsze miejsce zajęła Amelia Dzieleńska, uczennica VII klasy Szkoły Podstawowej im. mjr. H. Sucharskiego w Nowej Krępie, drugie miejsce zajął Łukasz Maliński, uczeń VII klasy Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Radzanowie, natomiast trzecie Urszula Obycz, uczennica VIII klasy Szkoły Podstawowej im. św. Stanisława Kostki w Szczytnie. Jurorzy przyznali jedno wyróżnienie: Natalii Choro, uczennicy VIII klasy im. Św. Jana Pawła II w Grodźcu.

W kategorii szkół średnich wystąpiła jedna uczestniczka: Agata Wernik, uczennica I klasy Zespołu Szkół Zawodowych w Zawidzu Kościelnym, której przyznano nagrodę główną.

Podczas spotkania przewodniczący komisji konkursowej Adam Gradowski podzielił się z uczestnikami swoim doświadczeniem w zakresie interpretowania poezji. Zdobył je podczas studiów w Łódzkiej Szkole Filmowej, a także na deskach Teatru Dramatycznego w Płocku. Dla młodych artystów przygotowano okolicznościowe dyplomy i słodycze, a laureatom wręczono nagrody rzeczowe.

Organizatorami konkursu był: Wydział ds. Rodzin Kurii Diecezjalnej Płockiej, Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej Płockiej, Sanktuarium Diecezjalne św. Antoniego z Padwy, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej, Bractwo św. Antoniego oraz Stowarzyszenie Ratujmy Ratowo.

Ewa Kozłowska-Głębowicz