III Zlot Św. Michała Archanioła

W dniach 14-16 czerwca 2019 roku odbył się III Zlot Św. Michała Archanioła Północno-Wschodniej Chorągwi Harcerzy im. Św. Michała Archanioła Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.

1-zlot_michala.jpg

Zlot rozpoczął się w Szczawinie Kościelnym na terenie zielonym przy Szkole Podstawowej im. Andrzeja Małkowskiego, dzięki gościnności dyrektora szkoły hm. Mariana Żuchniewicza. Organizatorem tegorocznego zlotu był Płocki Hufiec Harcerzy. W zlocie wzięło udział 19 jednostek, w tym 2 gromady zuchowe. Oprócz drużyn z Płocka i Szczawina Kościelnego, na zlot przybyły drużyny z: Suwałk, Wysokiego Mazowieckiego, Ostrołęki, Nasielska, Płońska, Siedlec, Łomży, Mławy. W zlocie wzięło udział ponad 250 harcerzy. Zabezpieczenie medyczne zapewniło Harcerskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe ZHR.

W piątek zlot rozpoczął się od rozstawienia gniazd hufców i nocnym ogniskiem. W sobotę rano uczestnicy zlotu rozpoczęli dzień Mszą Świętą
w parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny dzięki gościnności księdza Proboszcza Jarosława Kłosowskiego. Po Mszy Św. uczestnicy przeszli pod szkołę na uroczysty apel, po czym przystąpili do współzawodnictwa  w grze terenowej i rywalizacji sportowej o tytuł najlepszej drużyny w chorągwi i miecz Św. Michała Archanioła.  Wieczorem odbyło się kolejne ognisko, na którym gościliśmy Pana Jacka Liziniewicza Nadleśniczego Nadleśnictwa Gostynin oraz Pana Norberta Finke Leśniczego Leśnictwa Szczawin. Po ognisku kadra instruktorów
i drużynowych wraz z gośćmi pojechała do Trębek, do miejscowości, gdzie urodził się założyciel harcerstwa polskiego Andrzej Małkowski.

W niedzielę wszyscy uczestniczy przemieścili się do Płocka. Dzięki gościnności ks. Stefana Cegłowskiego Proboszcza Katedry uczestnicy  zlotu wzięli udział w Mszy Św. o godz. 10.00. Po zakończeniu Mszy Św. harcerze w szyku defiladowym przemaszerowali pod Odwach, gdzie odbył się apel kończący zlot oraz podano wyniki współzawodnictwa. Tytuł najlepszej drużyny chorągwi i miecz Św. Michała Archanioła ponownie przypadł 3 Ostrołęckiej Dryżynie Harcerzy „Nemus” zdobywając
o 2 punkty więcej od 3 Płockiej Drużyny Harcerzy „Pneuma” im. płk. Jana Kilińskiego. Po zawiązaniu kręgu harcerze w duchu braterstwa rozjechali się do swoich domów z oczekiwaniem na kolejny zlot, który w przyszłym roku odbędzie się na terenie Siedleckiego Hufca Harcerzy.

Czuwaj!
Komendant Zlotu