Jakub Karabin zwyciężył w etapie diecezjalnym konkursu biblijnego

Jakub Karabin z LO im. Henryka Sienkiewicza w Płońsku zajął pierwsze miejsce w etapie diecezjalnym 28. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, inicjowanym przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Finał odbył się w Młodzieżowym Centrum Edukacyjno-Wychowawczym „Studnia” w Płocku, a jego uczestnicy musieli wykazać się znajomością Księgi Sędziów i Dziejów Apostolskich.

Civitas
plock.gosc.pl

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Płocku zorganizowało po raz 28. etap diecezjalny Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, pod patronatem biskupa płockiego Szymona Stułkowskiego. Finał odbył się w Młodzieżowym Centrum Edukacyjno-Wychowawczym „Studnia” w Płocku.

Tematyka konkursu obejmowała Księgę Sędziów oraz Dzieje Apostolskie, wraz z wprowadzeniami, przypisami, komentarzami oraz słownikiem. Konkurs składał się z dwóch etapów: szkolnego oraz diecezjalnego. Do diecezjalnego zakwalifikowało się 31 osób. Przewodniczącym komisji konkursowej był ks. kan. dr Jarosław Kwiatkowski, diecezjalny moderator Dzieła Biblijnego, rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku.

Uczestnicy konkursu musieli znać odpowiedzi na takie na przykład pytania: w czyje ręce Bóg wydał Izraelitów przed powołaniem Otniela na sędziego? (Sdz 3,8) - w ręce Kuszana; jak nazywało się otwarte przez Boga źródło, z którego pił wodę Samson, odzyskując
w ten sposób siły? (Sdz 15,19) - źródło wołającego; jak nazywało się trzydzieści miast, w których mieszkali potomkowie Jaira? - Osiedla Jaira; co w marzeniu sennym Madianity uderzyło w obóz jego rodaków? (Sdz 7,13-14) - bochen jęczmiennego chleba.

W etapie diecezjalnym najlepsi okazali się: Jakub Karabin z LO im. Henryka Sienkiewicza w Płońsku – miejsce pierwsze, Aleksandra Dobrzeniak ze Szkół Katolickich w Płocku – miejsce drugie, Maria Szczypa ze Szkół Katolickich w Płocku – miejsce trzecie. Uczniowie ci będą reprezentować diecezję płocką podczas finału ogólnopolskiego konkursu, w czerwcu br. w Niepokalanowie.

W programie finału diecezjalnego konkursu biblijnego była też prelekcja o Dziejach Apostolskich, którą wygłosił ks. dr Bartosz Leszkiewicz, pracownik Archiwum Diecezjalnego w Płocku. Konkurs w Płocku koordynowała Agnieszka Gościeniecka, przewodnicząca zarządu oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.