Kampania hospicyjna „Pola Nadziei” Caritas

Na terenie diecezji płockiej trwa jesienna edycja kampanii „Pola Nadziei”, promującej ideę hospicyjną. Pracownicy i wolontariusze Caritas Diecezji Płockiej prowadzą ją w parafiach, szkołach i przedszkolach na terenie diecezji: „Kampania ‹Pola Nadziei› wyzwala pokłady jedności i współczucia” - mówi Małgorzata Przemyłska, koordynator akcji.

_onkile.jpg

Caritas Diecezji Płockiej, która prowadzi dwa hospicja stacjonarne (w Płocku i Pułtusku) oraz pięć hospicjów domowych (w Płocku, Pułtusku, Nasielsku, Przasnyszu i Żurominie), po raz szósty zainicjowała na terenie diecezji kampanię „Pola Nadziei”. Jej głównym celem jest promocja ruchu hospicyjnego. Kampania potrwa do końca czerwca 2020 roku.

W akcję włączyło się 79 parafii, 23 szkoły i 7 przedszkoli. Na ich terenie prowadzona jest zbiórka do puszek: „W ramach kampanii prowadzimy szeroko zakrojoną akcję informacyjną o tym, czym jest hospicjum i pozyskujemy wolontariuszy, a następnie zbieramy środki do puszek, z przeznaczeniem na pacjentów hospicyjnych. Kupujemy za te środki na przykład lekarstwa, materace, różnego rodzaju sprzęt a nawet samochody. W inicjatywę włączyły się koła i zespoły Caritas oraz wolontariusze, jest to grupa około 1.300 osób” – informuje Małgorzata Przemyłska, która koordynuje akcję.

Dodaje, że „Pola Nadziei” stają się coraz popularniejsze: coraz więcej osób i placówek chce się w nie włączać, nawet z odległych zakątków diecezji płockiej. Na terenie diecezji są też szkoły, które wiodą prym w akcji. Są to na przykład: Szkoła Podstawowa im. Wł. Jagiełły w Czerwińsku oraz szkoły w Łęgu-Probostwie czy Borkowie Kościelnym.

„Kampania ‹Pola Nadziei› wyzwala pokłady jedności i współczucia. Jej uczestnicy mają chorych onkologicznie w swoich rodzinach, dlatego utożsamiają się z tą szlachetną akcją. Cieszy też zaangażowanie młodzieży, która widzi sens w takim pomaganiu” – podkreśla Małgorzata Przemyłska.

Poza tym zgodnie z kalendarzem kampanii „Pola Nadziei” jesienią sadzone są też żonkilowe pola – żonkile od starożytności symbolizują nadzieję, będącej wyrazem solidarności ze wszystkimi dotkniętymi cierpieniem. Kampania będzie w diecezji kontynuowana wiosną 2020 roku, kiedy to żonkile zostaną wykorzystane podczas różnych akcji, propagujących ruch hospicyjny.

W ubiegłym sezonie (wrzesień 2018 – czerwiec 2019) w czasie „Pól Nadziei” udało się zebrać kwotę ponad 54 tysięcy zł.