„Kolonie Miłosierdzia” w Płocku

Od 29 czerwca do 7 lipca 2019 r. w Płocku przebywać będzie grupa około pięćdziesięciorga dzieci z polskich rodzin z terenów Wileńszczyzny. Dzieci przybyły na zaproszenie Fundacji „Cokolwiek uczyniliście”, która współpracuje z członkami Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej i Stowarzyszenia Historycznego im. „11. Grupy Operacyjnej NSZ”. Dla Rodaków przygotowano bogaty program pobytu w Polsce.

Kolonie_milosierdzia.jpg

We wtorek 2 lipca br. zorganizowano otwarte spotkanie Polaków z Wileńszczyzny z mieszkańcami Płocka w kościele parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Płocku. Rozpoczęło się ono Mszą św. o godz. 18.00, a tuż po niej dzieci zaprezentowały program artystyczno-patriotyczny dla parafian świętojańskich i zaproszonych gości.

W imieniu fundacji Rodaków powitał wiceprezes fundacji Adam Modliborski. Spotkanie uświetnili swoją obecnością parlamentarzyści poseł Maciej Małecki i senator Marek Martynowski, którzy w ciepły sposób, w imieniu Sejmu i Senatu RP przywitali Rodaków na ziemi polskiej oraz obdarowali ich podarunkami.

Głos zabrał też pomysłodawca i fundator Fundacji „Cokolwiek uczyniliście” ks. prof. Wojciech Góralski, który wyraził głęboką radość z tego, że młodzi Rodacy zechcieli przybyć do Polski. Bezpośrednio przed częścią artystyczną przemówił Tadeusz Romanovski z Litwy, lider Wspólnoty Miłosierdzia, która zajmuje się opieką dzieci i dba o kształtowanie właściwych postaw religijnych i patriotycznych. W swoim wystąpieniu przekonywał, że niezwykle istotne jest to, aby Polska nie zapomniała o swoich Rodakach poza granicami kraju. Przestrzegł on: „Jeśli Polska zapomni o Kresach, to może się stać, że Bóg zapomni o Polsce”.

Podczas spotkania mało miejsce wiele spontanicznych odruchów serca, podarunków, życzeń, zdjęć. Kazimierz Cieślik – założyciel i pierwszy prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej wraz z przedstawicielami pierwszego Zarządu Stowarzyszenia, na czele z Reginą Ziarko-Podlaską, również wręczyli dzieciom drobne prezenty.

Fotorelacja Gość Płocki

Prezes Fundacji „Cokolwiek uczyniliście” Witold Wybult wyraził nadzieję, że takie spotkania mogą stać się piękną, płocko-wileńską tradycją. Podziękował też darczyńcom, którzy podjęli współfinansowania „Kolonii Miłosierdzia”: Fundacji Grupy PERN oraz Fundacji Energa. Oprócz tych dwóch firm wydatny udział w organizacji pobytu dzieci w Płocku mają również członkowie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej i Stowarzyszenia Historycznego im. „11. Grupy Operacyjnej NSZ”, a także kilka innych osób. Istotną pomoc ofiarowali parlamentarzyści poseł Maciej Małecki i senator Marek Martynowski.

W ramach wypoczynku goście z terenów Wileńszczyzny zwiedzili Toruń, a także płocki ogród zoologiczny. Byli w Stadninie Ogierów w Łącku, gdzie oprócz przejażdżek bryczkami spotkali się z żołnierzami 64 Batalionu Lekkiej Piechoty w Płocku (Wojska Obrony Terytorialnej). W kolejnych dniach w programie pobytu Rodaków na ziemi polskiej znajdzie się zwiedzanie Płocka, wyjazd do Europejskiego Centrum Artystycznego im. Fryderyka Chopina w Sannikach, wypoczynek nad jeziorem Białym w okolicach Lucienia.

Witold Wybult
Prezes Fundacji „Cokolwiek Uczyniliście”