Ks. biskup M. Milewski: bycie chrześcijaninem zobowiązuje do świadectwa wiary

- Bycie chrześcijaninem zobowiązuje do świadectwa wiary. Człowiek potrzebuje Boga, trzeba bronić Jego obecności w przestrzeni publicznej - powiedział ks. biskup Mirosław Milewski w święto św. Mateusza – Apostoła i Ewangelisty w parafii Żałe, podczas wizytacji kanonicznej parafii.

Żałe, Parafia Pw. Św. Anny

Bp Mirosław Milewski w homilii odwołał się do ewangelicznej sceny powołania celnika Mateusza na apostoła. Był on człowiekiem uważanym przez Żydów za rzymskiego kolaboranta, pełnego pogardy grzesznika. Żyłby tak zapewne do końca swych dni, gdyby pewnego razu nie spotkał spojrzenia Jezusa. Porzucił intratny zawód i dostanie życie, dokonał radykalnego wyboru.

Za papieżem Franciszkiem hierarcha powtórzył, że Jezusowe spojrzenie na Mateusza odkrywało prawdę o człowieku, nawet jeśli był on pospolitym grzesznikiem. Grzesznik stał się wybrańcem Bożym, otrzymał nowe życie, został jakby na nowo stworzony.

- My też jak Mateusz żyjemy szybko, podejmujemy decyzje w pośpiechu, marzymy o różnych rzeczach. Dziś dla wielu współczesnych najważniejszym celem życia jest „zarobienie dużych pieniędzy”. Nie miłość do drugiej osoby czy założenie rodziny. Nie jest nim też uczynienie świata lepszym czy zostanie świętym. Wielu marzy po prostu o „bogatej doczesności”, bo to jest widoczne i dotykalne – powiedział biskup pomocniczy diecezji płockiej.

Jednak wyroki Boże bywają niezbadane i zdarza się, że człowiek pod wpływem jakiegoś zdarzenia, spotkania, spowiedzi - w pewnym momencie zaczyna rozumieć, że otacza go także niewidzialny i niedotykalny świat ducha; coś ulotnego, ale prawdziwego. Każdy, jak św. Mateusz, jest do czegoś powołany.

- Przed laty, w sakramencie chrztu św., zostaliście powołani do bycia chrześcijaninem. To do czegoś zobowiązuje, przede wszystkim do świadectwa wiary. Mateusz uczy nas, że człowiek potrzebuje Boga. Dlatego proszę - brońcie Jego obecności w swoich sercach, rodzinach, w przestrzeni publicznej - zwrócił się do wiernych.

Poprosił, aby nie zgadzali się na chrystianofobię, na akty, podczas których ktoś świadomie i z determinacją obraża uczucia religijne, multiplikuje w mediach fake newsy o Kościele. Aby nie dawali sobie wmówić, że praktyki religijne, to tylko niepotrzebna nikomu tradycja, bo to nieprawda.

- Człowiek, który się modli, widzi, jak zmienia mu się perspektywa myślenia. Jak zaczynają otwierać się oczy na rzeczy i sprawy wcześniej traktowane obojętnie - głosił biskup. Dodał, żeby wierni podążali za zyskiem duchowym, „bo to jedyny zysk, który przynosi korzyść”.

W czasie wizytacji kanonicznej parafii św. Anny w Żałem bp Milewski udzielił sakramentu bierzmowania grupie młodzieży. Proboszczem tej parafii jest ks. Tomasz Wójtowicz.