Ks. biskup Mirosław Milewski: różaniec przynosi duchowe uzdrowienie

- Różaniec ma wielką moc duchowego uzdrowienia – powiedział ks. biskup Mirosław Milewski w parafii pw. Świętej Trójcy w Rypinie (3 października 2020 r.). – To szczere wołanie do Boga za pośrednictwem Maryi o pomoc w różnych sytuacjach życiowych – podkreślił w homilii.

Rosary-1254372_640.jpg

Bp Milewski zaznaczył, że spotyka się z wiernymi w rypińskiej parafii u progu miesiąca października, miesiąca różańcowego. Ta szlachetna modlitwa ma długą historię, jej początki sięgają IV wieku. Wiele osób ma różaniec w domu albo nosi przy sobie. Każdy różańcowy koralik ma głębokie teologiczne znaczenie: od tajemnic części radosnej, poprzez bolesną i chwalebną, po część z tajemnicami światła.

Dodał, że teologowie porównują różaniec „do liny ratunkowej albo telegramu wysyłanego pod adresem Matki Bożej”. To szczere wołanie do Boga za pośrednictwem Maryi o pomoc w różnych sytuacjach życiowych. Coraz lepiej znana jest Nowenna Pompejańska, kiedy to przez kilka miesięcy codziennie odmawia się wszystkie części różańca w konkretnej intencji.

„Ci, którzy podejmują się odmawiania tej nowenny, świadczą potem o uwolnieniu z nałogu, uzdrowieniu z choroby, zakończeniu trudnego problemu rodzinnego, poradzeniu sobie z troskami dnia codziennego. Dzięki modlitwie różańcowej dzieją się wielkie rzeczy. Oddając się w opiekę i ręce Maryi możemy być pewni, że Ona będzie nas strzegła przed różnym wypadkami, ale też od działania złego ducha. W świecie, w którym rządzi kozetka i psycholodzy, żadna modlitwa, którą się odmawia, nie ma tak wielkiej mocy duchowego uzdrowienia, jak różaniec” – zaakcentował biskup pomocniczy w Płocku.

Przypomniał, że Maryja wezwała do odmawiania różańca Łucję, Hiacyntę i Franciszka podczas sześciu objawień w 1917 roku w Fatimie. A podczas objawienia 13 października powiedziała wprost, że jest Matką Boską Różańcową.

„Idźcie z różańcem przez życie. Módlcie się na różańcu w swoich wspólnotach domowych, parafialnych, środowiskowych. Módlcie się razem z Matką Najświętszą po to, aby Wasze obecne życie było życiem Bogiem. Bierzcie do ręki różaniec jak najczęściej. On jest receptą na życie. To wielki duchowy oręż do walki o mądre, prawe, chrześcijańskie życie” – podkreślił hierarcha.

Poprosił też wiernych miasta Rypin, aby byli wierni krzyżowi, który góruje nad nimi w ich świątyni parafialnej i pamiętali, że bramy kościoła pozostają wciąż otwarte dla wyznawców Zmartwychwstałego Pana. Przez wstawiennictwo Jego Matki niech „pozostają w objęciach modlitwy różańcowej”.

Bp Mirosław Milewski w czasie wizyty w parafii pw. Świętej Trójcy w Rypinie udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania: „Gorąco proszę dobrego Boga, aby ten sakralny akt sprawił, że będziecie czuli «smak» chrześcijaństwa, żyli jak ludzie ochrzczeni w imię Chrystusa, doświadczali z Nim braterstwa, a w wierze znajdowali oparcie i siłę. Niech towarzyszy Wam w życiu Duch Święty” – życzył młodzieży.