Ks. biskup Mirosław Milewski w Modlinie Twierdzy: strzeżmy się „alergii” na chrześcijaństwo

- W katolickiej Polsce jest coraz więcej środowisk, które mają „alergię” na chrześcijaństwo. Głoszą, że ono przeminęło, a katolicyzm jest niemodny - stwierdził ks. biskup Mirosław Milewski 13 września 2020 r. w parafii św. Barbary w Nowym Dworze Mazowieckim (Modlinie Twierdzy), podczas wizytacji parafii, która buduje kościół.

Alergia.jpg

Bp Milewski w czasie wizyty w Modlinie Twierdzy zaznaczył, że parafia nie jest „sztuczną strukturą, lecz żywym organizmem”: miejscem słuchania słowa Bożego, przyjmowania sakramentów świętych, czynów miłości bliźniego, przestrzenią nawracania się, miejscem współpracy kapłanów i świeckich.

W parafii budowany jest Kościół duchowy, ale też kościół parafialny. Powstaje on na terenach naznaczonych przez historię, czego dowodem jest historyczna Twierdza Modlin. Patronem kościoła będzie św. Jan Paweł II, niezłomny człowiek i papież, „duchowa twierdza” Kościoła katolickiego. W Modlinie służył w armii jego ojciec, Karol Wojtyła senior.

Hierarcha zwrócił się do wiernych, aby budując Kościół – wspólnotę duchową i kościół murowany – budynek, nie zrażali się kłopotami, których nie brakuje. Pomimo wszystko i na przekór pojawiającym się niesprzyjającym okolicznościom, niech nie ustają w budowaniu kościoła parafialnego. Poprosił, by pamiętali, że w ostatecznym rozrachunku żyją dla Pana Boga a nie dla siebie. Jako wierni swojej parafii, w środowiskach, w których żyją i pracują, w małżeństwie, w rodzinie, w gronie przyjaciół i znajomych – powinni dawać tego świadectwo.

„W katolickiej Polsce jest coraz więcej środowisk, które mają «alergię» na chrześcijaństwo. Są ludzie, dla których różaniec z krzyżykiem jest po prostu naszyjnikiem, którzy śmieją się z rzeczy dla nas świętych. Dobrze znacie tych ludzi, oglądacie ich w internetach i programach telewizyjnych, słuchacie ich złorzeczenia na katolików, na księży, na siostry zakonne. Oni głoszą, że w Kościele nie ma Boga, a jest tylko zło” – powiedział biskup.

Dodał, że takim ludziom przeszkadza religia w szkołach, Kościół chcieliby zepchnąć do kruchty, marzą o świecie bez zasad, bez „Ojcze nasz”, bez konfesjonału. Bardzo się cieszą, gdy zmniejsza się liczba wiernych na niedzielnych Mszach świętych.

„Oni głoszą antyświadectwo, omamiają swoimi zgubnymi ideami, że chrześcijaństwo jest niemodne, a katolicyzm dawno przeminął. My tu zgromadzeni – chrześcijanie z krwi i kości, nie możemy ulegać takiemu myśleniu. Wiemy, że jesteśmy «Bożą budowlą» położoną na fundamencie, którym jest Chrystus. Żyjcie i budujcie z Chrystusem, bo tylko takie życie ma sens” – podkreślił biskup pomocniczy diecezji płockiej.

Bp Milewski podczas wizytacji parafii zapoznał się ze stopniem zaawansowania budowy kościoła. Podczas Mszy św. udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.

Parafia pw. św. Barbary w Nowym Dworze Mazowieckim (Modlinie Twierdzy) została erygowana w 2007 roku. W 2016 roku rozpoczęto w niej budowę kościoła parafialnego. W 2017 roku, 60 lat po rozebraniu kościoła garnizonowego przez komunistyczne władze (w zmilitaryzowanej Twierdzy Modlin nie mogło być kościoła), biskup płocki Piotr Libera poświęcił kamień węgielny pod budowę nowego kościoła. Stał się nim fragment cegły z rozebranego w 1957 roku starego kościoła. Proboszczem parafii i budowniczym nowego kościoła jest ks. kan. Janusz Nawrocki.