Ks. biskup Piotr Libera: kapłaństwo nie może służyć do zajmowania „pierwszych krzeseł”

- Znajcie swoją wartość, ale nie daj Boże, aby kapłaństwo służyło wam do zajmowania «pierwszych krzeseł», do stawiania się ponad innymi. Żyjcie Bożym, skromnym, solidarnym, do cna uczciwym życiem polskiego księdza - zwrócił się ks. biskup Piotr Libera do przyszłych księży w czasie Eucharystii z sakramentem święceń kapłańskich. W bazylice katedralnej płockiej 5 czerwca 2021 roku przyjęło go pięciu młodych mężczyzn.

Swiecenia-2021.jpg

Bp Libera w czasie homilii podziękował diakonom za decyzję przyjęcia święceń kapłańskich. To ważne, że w społeczeństwie i kulturze, która przekształciła w wartość „to, co płynne”, co nietrwałe, są młodzi mężczyźni, którzy nie boją się zaryzykować i podjąć zobowiązanie na całe życie: „zobowiązanie do miłości, której na imię służba”, do miłości na wieczność. Są oni gotowi zaświadczyć, że „Pan okazuje się zwycięzcą pośród ludzkich słabości”.

- Papież Franciszek nie przestaje nam powtarzać: pamiętajcie - wdzięczność jest „potężną bronią kapłana”. Tylko, jeśli potrafimy rozważać i dziękować naszemu Panu za wszystkie Jego gesty miłości, wybrania i powołania; tylko, jeśli potrafimy dziękować za wszystkie oznaki solidarności i zaufania ludzi; jednym słowem - tylko, jeśli potrafimy być wdzięczni, przeżywamy kapłaństwo jako dar, jako łaskę, jako najcudniejszy prezent Pana Boga – powiedział hierarcha.

Pasterz Kościoła płockiego poprosił przyszłych prezbiterów, aby jak najczęściej chodzili w sutannie, w koloratce, ale nigdy nie wykorzystywali ich dla schlebiania własnemu „ja”, do klerykalizmu. Niech znają swoją wartość, ale kapłaństwo nie może im służyć „do zajmowania «pierwszych krzeseł», do stawiania się ponad innymi”.

Poprosił też, aby „całym sercem, wyobraźnią i młodością” byli przy tych, do których będą posyłani. Niech im współczują, pomagają, przytulają „do Serca Jezusowego”, uczą zmiany perspektywy, której uczy Pan Jezus, siadając naprzeciw skarbony w świątyni jerozolimskiej i chwaląc ewangeliczną wdowę.

foto: ks. W. Piętka/Gość Płocki - kliknij zdjęcie - fotorelacja

- Całe życie uczcie się tego Jezusowego wglądu. Uczcie siebie samych i uczcie innych Jego wzrokiem patrzeć na sprawy tego świata. Bądźcie jak św. Józef - patron tego Roku i waszych święceń - mistrzami milczenia, słuchania słowa Bożego i rozeznawania. Kontynuujcie wielką pracę, którą od wieków wykonują kapłani, ucząc na tej ziemi wglądu w głąb duszy, ucząc dobroci serca, dźwigania krzyża i wierności – biskup płocki życzył przyszłym księżom.

Dodał również, że ani świat, ani ci, którzy dzisiaj tak chętnie kłaniają się bożkom o imionach: popularność, sondaże, sukces, rozgłos - nie dostrzegą wartości ich pracy. Jednak nie trzeba na to zważać. Niech wpatrzeni w Chrystusa żyją życiem solidarnym z wiernymi, do których będą posłani – „Bożym, skromnym, do cna uczciwym życiem polskiego księdza”.

W czasie Eucharystii bp Piotr Libera udzielił pięciu diakonom święceń prezbiteratu. Otrzymali je: Kamil Mańkowski z parafii pw. św. Józefa w Rościszewie, Marcin Siemiątkowski z parafii pw. św. Katarzyny w Gradzanowie, Dariusz Kozłowski z parafii pw. św. Tomasza Apostoła w Dzierżeninie, Bartosz Krzyczkowski z parafii pw. Świętej Trójcy w Rypinie, Arkadiusz Ronowicz z parafii pw. św. Stanisława Kostki w Ostrowitem.

Za udzielenie święceń kapłańskich podziękował ks. Marcin Siemiątkowski: - Wiele ważnych dni było i jest w naszym życiu, ale 5 czerwca 2021 roku staje się najważniejszą dla nas datą. Dziś, w pierwszą sobotę czerwca, stajemy się kapłanami Chrystusa. Nie sposób nie podziękować dziś dobremu Bogu za to, że w swoim miłosierdziu wybrał nas na swoich kapłanów - powiedział neoprezbiter Kościoła płockiego.

W imieniu nowo wyświęconych księży wyraził wdzięczność wszystkim osobom, które wspierały alumnów w drodze do przyjęcia sakramentu kapłaństwa: - Do podziękowań chcielibyśmy dołączyć skromne „prosimy”. Zwracamy się do was wszystkich zgromadzonych w katedrze: módlcie się za nas, abyśmy nigdy nie zatracili miłości Jezusa, którą mamy się dzielić z innymi – poprosił ksiądz Marcin.

Do sobotniego wydarzenia neoprezbiterzy przygotowywali się przez sześć lat formacji seminaryjnej. Opiekunami ich kursów w seminarium byli: ks. kan. prof. dr hab. Leszek Misiarczyk i ks. prał. prof. dr hab. Mirosław Kosek. Przed święceniami kandydaci do kapłaństwa wzięli udział w rekolekcjach zamkniętych w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Oborach, które poprowadził ks. Wojciech Kruszewski, ojciec duchowny w płockim seminarium.

foto: ks. W. Piętka/Gość Płocki - kliknij zdjęcie - fotorelacja

W uroczystościach w bazylice katedralnej na Wzgórzu Tumskim uczestniczyli rodzice i bliscy nowych księży, proboszczowie z ich parafii pochodzenia, księża z diecezji, siostry zakonne, społeczność Wyższego Seminarium Duchownego z rektorem ks. prał. dr. Markiem Jaroszem.

Podczas uroczystości śpiewy wykonywał Chór Pueri et Puellae Cantores Plocenses, pod dyrekcją Anny Bramskiej, z akompaniamentem Wiktora Bramskiego.