Ks. biskup Piotr Libera odwiedził Instytut MUSICUM

W sobotę 27 listopada br., kilka dni po liturgicznym wspomnieniu św. Cecylii – patronki muzyki kościelnej – ks. biskup Piotr Libera spotkał się z uczniami i nauczycielami Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej MUSICUM im. ks. Eugeniusz Gruberskiego w Płocku.

foto: Musicum/2
foto: JM

Spotkanie rozpoczęło się od wspólnego odmówienia Modlitwy w ciągu dnia ku czci św. Cecylii. Następnie Ks. biskup Piotr Libera wysłuchał krótkiego koncertu przygotowanego przez uczniów-solistów oraz chór Instytutu. Uczniowie, którzy w tym roku rozpoczęli naukę w Instytucie, otrzymali z rąk Księdza Biskupa indeksy.

Ksiądz Biskup dziękując za troskę o muzykę kościelną w naszej diecezji przypomniał, że muzyka jest integralną częścią liturgii i z tej racji powinna być piękna i stosowna do najświętszych czynności. Podkreślił, że skarbiec muzyczny Kościoła ma ogromną wartość, ponieważ zawiera „perły” muzyczne, w których przechowywana jest wiara i pobożność wielu pokoleń chrześcijan. Na zakończenie prosił, by Instytut pielęgnował tradycję muzyczną Kościoła w Polsce i w Diecezji Płockiej.