Ks. biskup: Szymon Stułkowski: musimy zdjąć maski i zobaczyć podobieństwo do Boga

- Wielki Post to czas, kiedy musimy zdjąć maski i zobaczyć, że zostaliśmy stworzeni na obraz i podobieństwo Boga – powiedział ks. biskup Szymon Stułkowski w Środę Popielcową (22 lutego br.). Przewodniczył wieczornej Mszy św. w bazylice katedralnej płockiej, z obrzędem posypania głów popiołem na początku Wielkiego Postu.

Popielec.jpg

Bp Szymon Stułkowski przewodniczył Mszy św. w katedrze płockiej i wygłosił homilię. Punktem wyjścia była opowieść o maskach, które na przykład zakładane są w karnawale. Człowiek ma też doświadczenie zakładania innej maski, takiej, pod którą ukrywa prawdę o sobie.   

- Wielki Post to czas, kiedy musimy zdjąć maski, jakie zakładamy w życiu, w rodzinie, w małżeństwie, w życiu duszpasterskim, we wspólnotach Kościoła, w zakonach. Najpiękniejsi jesteśmy wtedy, gdy wyglądamy tak, jak Pan Bóg nas stworzył, na Jego wzór i podobieństwo. Nie jest to łatwe, bo do niektórych masek jesteśmy tak przyzwyczajeni, że trudno bez nich żyć. W Wielkim Poście Bóg i Kościół zapraszają nas, byśmy podjęli ten trud i wysiłek - głosił bp Stułkowski.

Hierarcha przypomniał, że 22 lutego przeżywana jest rocznica pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego s. Faustynie w Płocku, co miało miejsce w klasztorze Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w 1931 roku. Interpretował, że zdejmowanie masek, to jakby wchodzenie w promienie, które wychodzą z Serca Jezusowego na obrazie związanym z tym objawieniem.

Podkreślił, że krew i woda, które wychodzą z boku Jezusa Chrystusa przypominają, że „ze źródła ludzkiego serca wypływa miłość: krew jest znakiem Eucharystii, a woda jest znakiem chrztu św.”. Bóg obmył człowieka w chrzcie św. z grzechu pierworodnego, ale pozostała skłonność do zakładania masek, do ukrywania pięknej tożsamości.

Kaznodzieja powiedział, że Jezus chce odnawiać człowieka w promieniach swojej miłości. Pomagają w tym rekolekcje czy nabożeństwa wielkopostne. Uczestnicząc w nich zaprasza się Jezusa do swojego życia, przygotowuje do odnowienia przymierza chrzcielnego w Triduum Paschalne, do przyjęcia zmartwychwstania Jezusa; do odkrycia, że jest się stworzonym na Boże podobieństwo i zbawionym przez Jezusa.

Podczas Mszy św. w katedrze odbył się tradycyjny obrzęd posypania głów popiołem, na znak pokuty u progu Wielkiego Postu.