Ks. Jarosław Kwiatkowski w Niedzielę Biblijną: Słowo Boże nie ocenia i nie potępia

- Podejdź do tej Księgi, podejdź do tego słowa. Pozwól mu się dotknąć. Ono cię nie osądza ani nie potępia – powiedział ks. dr Jarosław Kwiatkowski, moderator diecezjalny Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II, podczas diecezjalnej celebracji Niedzieli Biblijnej w bazylice katedralnej w Płocku (18 kwietnia 2021 r.). Niedziela ta po raz 13 obchodzona jest w Kościele w Polsce.

Pray-862994_1920.jpg

Ks. dr Jarosław Kwiatkowski w kazaniu powiedział, że gdy człowieka „boli życie”, gdy szuka pocieszenia i odwagi, kiedy świat się wali i nawet na ołtarze nie patrzy się już jak na „bezpieczny azyl” – trzeba otworzyć się na Słowo Boże, żywe i skuteczne, nieobojętne życiu, ponieważ ono od Boga i od człowieka pochodzi.

- Mesjasz musiał cierpieć, aby się wypełniło Pismo. A Pismo jest spisane ludzką historią – historią serc szlachetnych, oddanych, gotowych do poświęcenia, jak serce Abrahama, i dziejami serc małych, tchórzliwych, gotowych do zdrady przy najmniejszej zmianie wiatrów. Bóg, który stał się człowiekiem, doświadczył i wydania, i zaparcia się Go. Dawca Życia został zabity, kiedy zabójcy wyproszono uwolnienie – głosił diecezjalny moderator Dzieła Biblijnego.

Zauważył, że Boże serce dobrze zna gorycz porażki, lęk, niepewność, drżenie przed ostateczną próbą. Kiedy ktoś rozgląda się za pomocą, zwykle potrzebuje czegoś, czego mógłby użyć, kiedy szuka pocieszenia i umocnienia. Szuka bardziej obecności niż słów, „chociaż słowa dobrze dobrane potrafią być jak balsam na ranę serca”.

Biblista podkreślił, że Bóg daje człowiekowi Księgę, w której zamknięte jest Słowo Życia, słowo nadziei. Zapewnia, że nawet gdyby człowiek do końca się pogubił, gdyby podbił go grzech, a słabość wzięła w niewolę - On sam staje się obrońcą i bierze to wszystko na siebie. On chce uratować życie człowieka.

- O tym wszystkim to Słowo, Księga, którą na pewno masz w domu, tylko może zapomniałeś trochę, w którym miejscu, na której półce. Podejdź dziś do niej – do tej Księgi, podejdź do tego słowa. Pozwól mu się dotknąć. Ono Cię nie osądza ani nie potępia – ono po prostu czeka na ciebie, nie tylko w biblijną niedzielę. Ono nie powie ci, że nie ma takiego przepisu, że odpowie ci pozytywnie, jeśli na nie zagłosujesz. Nie sprzeda Cię na targowisku próżności nakręcanym multimedialnym pustosłowiem i pustogłowiem – uważał ks. Jarosław Kwiatkowski.

Wykładowca Pisma św. w płockim seminarium dodał, że tego nie obiecuje człowiek, ale Bóg, który to, co się czyta, potwierdził własnym umieraniem i zmartwychwstaniem. Trzeba dla Jego słowa otworzyć swoje serce, ono „powinno stać się w człowieku życiem”.

Ks. dr Jarosław Kwiatkowski przewodniczył diecezjalnej celebracji Niedzieli Biblijnej. Mszę św. z katedry transmitowało Katolickie Radio Diecezji Płockiej.

Niedziela Biblijna odbywa się z inicjatywy Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II, w III Niedzielę Wielkanocną, rozpoczyna Tydzień Biblijny. XIII Tydzień Biblijny odbywa się pod hasłem „Zgromadzeni na świętej Wieczerzy”. Ogólnopolskie uroczystości związane z inicjatywą narodowej lektury Biblii odbyły się w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach oraz na Jasnej Górze.

W diecezji płockiej do dyspozycji duszpasterskiej parafii przekazano „Biuletyn” przygotowany przez Dzieło Biblijne. Znalazły się w nim pomoce liturgiczne, scenariusze katechez oraz materiały mogące służyć pomocą w osobistym modlitewnym spotkaniu ze Słowem Bożym. „Biuletynowi” w wersji drukowanej towarzyszyła jego kopia elektroniczna, zapisana na płycie CD.