Liturgię Środy Popielcowej w katedrze płockiej poprzedzi procesja pokutna

Liturgię Środy Popielcowej 14 lutego 2024 r. w bazylice katedralnej płockiej w tym roku po raz pierwszy poprzedzi procesja pokutna. Procesja wyruszy z kościoła św. Dominika (na „Górkach”) i dotrze do katedry. Do udziału w procesji zaprosił płocczan ks. biskup Szymon Stułkowski.

Popielec.jpg

Liturgia Środy Popielcowej 14 lutego br. rozpocznie się o godz. 17.30 procesją pokutną z kościoła św. Dominika na „Górkach” do bazyliki katedralnej.

„Rozpoczynając w ten sposób naszą wielkopostną wędrówkę ku świętom paschalnym, nawiążemy do tradycji rzymskiej liturgii i przy śpiewie litanii będziemy wzywać orędownictwa świętych, aby owocnie przeżyć ten czas zbawienia” – napisał bp Stułkowski w zaproszeniu do płocczan.

Poprosił, aby szczególnym patronem wielkopostnego wędrowania uczynić św. Zygmunta, którego jubileusz męczeńskiej śmierci obchodzony jest w diecezji płockiej.

„Niech ten święty Król i Męczennik, który nawrócił się z herezji arianizmu i odnalazł prawdę w Kościele Katolickim, pomaga nam odkryć na nowo piękno wspólnoty ludu Bożego i wartość Bożej prawdy w życiu” – podkreślił Pasterz Kościoła płockiego.

Do udziału w procesji zaprosił rodziny z dziećmi, osoby młode i starsze, osoby życia konsekrowanego i duchownych, tak, by wszyscy przebyli „owocną pielgrzymkę ku świętom Wielkiej Nocy”.

Bezpośrednio po przybyciu do katedry, czyli około godz. 18.00, Mszy św. z obrzędem posypania głów popiołem przewodniczył będzie bp Szymon Stułkowski, który wygłosi również homilię.