Modlitwa za chorych w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku

W przeddzień XXX. Światowego Dnia Chorych 10 lutego br. w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. Marcina Kacprzaka w Płocku modlono się w intencji chorych: - Niech wasze wymagające powołanie, doświadczone szczególnie w kryzysie pandemii Covid-19, niesie chorym pocieszenie i ufność – zwrócił się do personelu medycznego w szpitalnej kaplicy pw. św. Ojca Pio ks. kan. dr Piotr Grzywaczewski, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Płocku, wikariusz biskupi ds. sakramentalnych.

Szpital na Winiarach
Rdc.pl

Ks. kan. dr Piotr Grzywaczewski przewodniczył Mszy św. w intencji chorych w kaplicy pw. św. Ojca Pio w płockim szpitalu. Zaznaczył, że w XXX. Światowym Dniu Chorego, w okresie pandemii, trwa modlitwa przez wstawiennictwo Maryi, która 11 lutego 1858 roku objawiła się we francuskim Lourdes młodej, prostej dziewczynie o imieniu Bernadeta.

- W Maryi i we wspólnocie uczniów Pana, czyli w Kościele znajdziemy „oddech”, pociechę, zostanie nam przywrócona radość, harmonia, szczęście i poczucie sensu wszystkiego, nawet tego co trudne i po ludzku bez światła nadziei na rozwiązanie – obiecał duchowny.

Zaznaczył, że 11 lutego w diecezji rozpocznie się peregrynacja relikwii bł. Hanny Chrzanowskiej, pielęgniarki i edukatorki, zwanej „Damą Miłosierdzia” – trafią one do wszystkich szpitali, hospicjów, domów pomocy społecznej i innych ośrodków leczniczych w diecezji. Duchowe spotkanie z tą błogosławioną odbędzie się też w płockim szpitalu na Winiarach. Hanna Chrzanowska to błogosławiona, która umiała pochylać się nad chorymi i ubogimi, opuszczonymi i wygnanymi osobami z marginesu, pozostawionymi bez pomocy i wsparcia.

Ks. Piotr Grzywaczewski modlił się, aby Bóg wynagrodził pracownikom medycznym trud, pracę, poświęcenie, zaangażowanie i ofiarną, ukrytą przed światem a widzianą tylko przez Boga posługę w leczeniu i pielęgnacji człowieka, który przechodzi w swym życiu „ciemną dolinę” cierpienia i choroby. Medycy przedłużają misję Jezusa Lekarza, który jako posłany przez Boga Ojca Syn Człowieczy z determinacją przywracał utraconą i zachwianą rajską harmonię człowieka - stworzenia powołanego do pełni życia w radości i zdrowiu.

Kaznodzieja odwołał się do Orędzia papieża Franciszka na XXX Światowy Dzień Chorego: „Wasze ręce, dotykające cierpiącego ciała Chrystusa, mogą być znakiem miłosiernych rąk Ojca”. Życzy medykom, aby ich szlachetna misja wobec chorych dawała im satysfakcję i radość, a ich ręce stały się „znakiem miłosiernych rąk Boga Ojca”. Niech ich wymagające powołanie, doświadczone szczególnie w kryzysie pandemii Covid-19, niesie chorym pocieszenie i ufność.

W czasie Mszy św. ks. Piotr Grzywaczewski pobłogosławił obraz bł. Hanny Chrzanowskiej. Razem z obrazami św. Ojca Pio i św. Jana Pawła II, które znajdują się już w szpitalnej kaplicy, powstał tryptyk patronów tej kaplicy. W kaplicy znajdują się też relikwie tych osób.

W Mszy św. uczestniczył personel medyczny i administracyjny Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Marcina Kacprzaka w Płocku. Dyrektor szpitala Stanisław Kwiatkowski wraz z Jolantą Górecką, zastępcą ds. pielęgniarstwa, podziękowali za wspólną modlitwę w szpitalu na Winiarach. Dyrektor stwierdził, że szpitalna kaplica, to „dwudziesty trzeci oddział szpitala”. Zaznaczył, że oprócz miejscowych pacjentów modlitwy potrzebują także osoby, które przebywają w tymczasowym szpitalu covidowym w Płocku.