Modlitwa, zbiórka na stypendia i koncert w XX Dniu Papieskim (11 października 2020 r.)

Msza św. w bazylice katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zbiórka na stypendia Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, koncert i bieg sportowy, złożą się w dniach 11-18 października 2020 r. na obchody XX Dnia Papieskiego pod hasłem „Totus Tuus”. Płock jest „miastem papieskim” – papież Jan Paweł II odwiedził je w 1991 roku.

Xx-dzien-papieski.jpg

Głównym wydarzeniem religijnym w XX Dniu Papieskim będzie w Płocku Msza św. o godz. 10:00 w bazylice katedralnej. Będzie jej przewodniczył biskup płocki Piotr Libera, który wygłosi także homilię. We wspólnej modlitwie uczestniczyć będą władze samorządowe miasta i powiatu, stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, rektorzy uczelni wyższych z diecezji płockiej. Po Mszy św. jej uczestnicy złożą kwiaty pod pomnikiem św. Jana Pawła II.

W niedzielę o godz. 19:00 w katedrze w ramach Płockich Koncertów Organowych zaśpiewa Chór Pueri et Puellae Cantores Plocenses, pod dyrekcją Anny Bramskiej, z akompaniamentem Wiktora Bramskiego.

W ciągu całego dnia przy kościołach prowadzona będzie zbiórka ofiar do puszek na stypendia dla dzieci i młodzieży, przyznawane przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia. Prowadzić ją będą wolontariusze oraz stypendyści Fundacji. W samym Płocku zorganizowana zostanie też zbiórka publiczna. W diecezji płockiej jest obecnie około 57 stypendystów Fundacji.

Uroczystości papieskie kontynuowane będą 15 października. O godz. 15:30 w Opactwie Pobenedyktyńskim Klub Inteligencji Katolickiej organizuje Ogólnopolskie Sympozjum Naukowe „Zachowując Pamięć i tożsamość św. Jana Pawła II i Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego”, in memoriam śp. ks. prof. Ireneusza Mroczkowskiego, pierwszego asystenta kościelnego płockiego KIK-u. Z kolei o godz. 20:00 w ramach Czwartkowej Adoracji Seminaryjnej w Wyższym Seminarium Duchownym odbędzie się modlitwa o powołania kapłańskie i zakonne ze św. Janem Pawłem II.

16 października Akcja Katolicka Diecezji Płockiej w 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II zaprasza na VIII Bieg Papieski. Sztafeta rozpocznie się o godz. 10.45 na Placu Celebry, gdzie 7 czerwca 1991 roku papież Jan Paweł II sprawował Mszę św. W biegu weźmie udział ograniczona liczna uczestników. Podczas biegu będą trzy przystanki: przy pomniku bł. abp. Antoniego J. Nowowiejskiego, Zakładzie Karnym w Płocku, Oknie Papieskim na domu biskupim. VIII Bieg Papieski zakończy przy pomniku św. Jana Pawła II przy bazylice katedralnej. Uczestnicy złożą przed nim kwiaty i zaśpiewają „Barkę”.

***
Papież Jan Paweł II odwiedził Płock w dniach 7-8 czerwca 1991 r., podczas czwartej pielgrzymki do ojczyzny, odbywającej się pod hasłem „Bogu dziękujcie, ducha nie gaście”. Ojciec święty przybył do Płocka na zaproszenie bp. Zygmunta Kamińskiego. W dniu 7 czerwca, w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, odprawił Mszę św. na placu, który obecnie nazywa się Placem Celebry (w sąsiedztwie stadionu Klubu „Wisła Płock”).

Po raz pierwszy w historii odwiedził Zakład Karny, gdzie zaskoczył ochronę, wchodząc między skazanych. Pobłogosławił pomnik płockiego pasterza abp. Antoniego J. Nowowiejskiego przy seminarium i kościele św. Jana Chrzciciela w Płocku (później, w 1999 r. beatyfikował go w gronie 108 męczenników II wojny światowej).

Wieczorem 7 czerwca Papież przewodniczył nabożeństwu czerwcowemu w bazylice katedralnej, podczas którego zamknął 42. synod diecezjalny. Przez okno domu biskupiego rozmawiał z zebraną pod nim młodzieżą. W tym samym oknie pojawił się 8 czerwca rano, aby pożegnać się z płocczanami. Wizyta Jana Pawła II, to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Płocka i diecezji.