Msze św. dla grekokatolików w bazylice w Czerwińsku

Msze św. w obrządku grekokatolickim w czasie letnich miesięcy odprawiane są w bazylice w Czerwińsku. Ich uczestnikami są głównie Ukraińcy, którzy sezonowo pracują w okolicach Czerwińska. Posługę liturgiczną pełnią księża z greckokatolickiej parafii pw. Bł. Mikołaja Czarneckiego w Warszawie.

Czerwinsk.jpg

Liturgia św. Jana Chryzostoma dla wiernych Kościoła grekokatolickiego, którzy przebywają na terenie diecezji płockiej, zwłaszcza pochodzących z Ukrainy, sprawowana jest w bazylice czerwińskiej w każdą sobotę o godz. 19.00, w czasie trzech letnich miesięcy (czerwiec - sierpień). Rozpoczęły się w grudniu 2017 r., za zgodą bp. Piotra Libery.

Posługę liturgiczną pełnią księża z grekokatolickiej parafii pw. Błogosławionego Mikołaja Czerneckiego w Warszawie. Chcieliby oni, aby grekokatolicy z Ukrainy „nie zagubili się w nowej rzeczywistości się, mieli duchowe oparcie i mogli się modlić w swoim ojczystym języku, aby nie zarzucili wiary szukając poprawy warunków materialnych”.

Ks. Łukasz Mastalerz SDB, gospodarz bazyliki czerwińskiej mówi, że wierni na liturgię grekokatolicką są przywożeni samochodami przez gospodarzy, u których pracują, zrywając truskawki, maliny czy ogórki: - Czasami w tej liturgii uczestniczy nawet 150 osób. Frekwencja zależy od sezonu. Ukraińcy chcą uczestniczyć w rodzimej liturgii wschodniej, znając jej specyfikę i duchowość – mówi salezjanin.

Niekiedy w liturgii wschodniej uczestniczą także katolicy, zainteresowani odmiennym rytem sprawowania liturgii, która pozostaje jednak w jedności z obrządkiem łacińskim

Msze św. dla grekokatolików sprawowane były także w Płocku, w salezjańskiej parafii św. Stanisława Kostki, ale z powodu braku zainteresowania zostały one zawieszone.