Paczki żywnościowe i wyprawki szkolne dla Polaków na Wileńszczyźnie

300 paczek żywnościowych oraz 200 wyprawek szkolnych zawiozą Polakom na Wileńszczyźnie 12 grudnia br. członkowie Fundacji „Cokolwiek uczyniliście” z Płocka. Zbiórka pod nazwą „Świąteczna paczka Rodakom na Wileńszczyźnie” trwała od połowy listopada w kilku miejscach diecezji płockiej.

Christmas-3026688_640.jpg

Jednym z celów działalności Fundacji „Cokolwiek uczyniliście” jest dobroczynność. Pod własnym szyldem zainicjowała ona zbiórkę świąteczną dla Polaków na Wileńszczyźnie po raz pierwszy, ale wcześniej już dwukrotnie prowadziła podobną akcję w ramach komitetu społecznego.

Przedsięwzięcie pod nazwą „Świąteczna paczka Rodakom na Wileńszczyźnie” rozpoczęło się w połowie listopada, a prowadzone było w kilku miejscach diecezji płockiej i poza nią, w zakładach pracy oraz w parafii św. Jadwigi Królowej w Płocku. Zbierano żywność z długim terminem ważności, słodycze, materiały szkolne i środki czystości.

- Udało nam się przygotować 300 paczek z żywnością i środkami czystości oraz 200 wyprawek szkolnych wraz ze słodyczami – relacjonuje Witold Wybult, prezes Fundacji „Cokolwiek uczyniliście”. – Zawieziemy je Polakom na Wileńszczyźnie 12 grudnia. Paczki trafią do najbardziej potrzebujących rodaków m.in. z miejscowości Soleczniki i Kalesninkai, które znajdują się na trasie letniej pielgrzymki z Suwałk do Wilna – dodaje prezes.

Osoby potrzebujące pomocy udało się wytypować dzięki współpracy z działającą na Litwie wśród Polaków Wspólnotą Miłosierdzia Bożego. Prowadzi ona działalność charytatywną, polegającą na wspieraniu osób potrzebujących różnorakiej pomocy: socjalnej, duchowej, edukacyjnej.

- Szukamy prawdziwej biedy. Spotykamy się z rodzinami, poznajemy konkretne potrzeby, decydujemy, jakiej pomocy trzeba udzielić. Biednymi opiekujemy się przez cały rok. Staramy się dla nich o ubrania, meble, żywność. W roku szkolnym wolontariusze odwiedzają dzieci w wieku szkolnym, którym pomagają w odrabianiu lekcji. Latem organizujemy kolonie, wycieczki i inne zajęcia. Organizujemy też naukę języka polskiego i wyjazdy do Polski – opisuje Tadeusz Romanowski, przewodniczący Wspólnoty Miłosierdzia Bożego.

Poza Fundacją „Cokolwiek uczyniliście” w zbiórkę produktów do paczek dla Polaków na Wileńszczyźnie włączyli się także: Stowarzyszenie Rodzin Katolickich diecezji płockiej, Duszpasterstwo Rodzin diecezji płockiej, Stowarzyszenie Historyczne 11. Grupy Operacyjnej NSZ. Koordynatorem akcji był Adam Modliborski.