Parafia św. Maksymiliana Kolbego w Płońsku po Mszy św. zaprasza do kawiarni

W parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Płońsku wierni po Mszy św. niedzielnej zapraszani są do kawiarni Duchowa Arka. W okresie letnim znajduje się ona na świeżym powietrzu, w rozległym ogrodzie parafialnym z Dróżką Różańcową.

IMG 3672

Po przerwie spowodowanej pandemią ponownie rozpoczęła działalność Duchowa Arka –  parafialna kawiarnia. W okresie letnim można z niej skorzystać na świeżym powietrzu, w ogrodzie parafialnym, który powstał na terenie zakupionym wiele lat temu przez pierwszego proboszcza parafii ks. Romualda Jaworskiego. Kawiarnia przy ogrodzie czynna będzie do wczesnej jesieni.

Kawiarnię w niedziele prowadzi Kazimiera Depta ze wspólnoty wdów konsekrowanych, przy pomocy innych wiernych z tej wspólnoty. Jego funkcjonowanie finansowo zapewnia parafia, przy wsparciu wiernych. Oprócz części typowo kawiarnianej, jest też kącik zabaw dla dzieci.

- Kawiarnia Duchowa Arka latem znajduje się w ogrodzie parafialnym. Jest on ogólnodostępny, to przestrzeń sprzyjająca wyciszeniu, gdzie można przyjść na modlitwę czy chwilę wytchnienia. Ma pomóc wszystkim odwiedzającym to miejsce spotkać Boga wśród piękna przyrody. W ogrodzie znajduje się Dróżka Różańcowa ze stacjami różańca, co sprzyja modlitwie. Latem zapraszamy do Duchowej Arki wszystkich wiernych po niedzielnych Mszach św., na ciastko, kawę czy herbatę - przekazuje ks. kan. Zbigniew Sajewski, proboszcz parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Płońsku.

Duszpasterz zwraca uwagę na jeszcze jeden pozytywny aspekt funkcjonowania kawiarenki: zaglądają do niej całe rodziny, ale też osoby samotne, dla których wyjście na niedzielną Mszę św. to często jedyne spotkanie z innymi ludźmi w niedzielę.

Kawiarnia parafialna Duchowa Arka czynna się w niedziele od godz. 9.00 do godz. 12.00.     


Parafię pw. św. Maksymiliana Kolbego w Płońsku 40 lat temu 7 czerwca 1981 roku erygował ówczesny biskup płocki Bogdan Sikorski, jako drugą parafię w mieście Płońsku. Pierwsza Msza św. w tymczasowym kościele została odprawiona 1 października 1981 roku. W 1983 roku rozpoczęła się budowa docelowej świątyni. Poświęcenie nowoczesnego, murowanego kościoła, zbudowanego na planie sześciokąta foremnego, miało miejsce 12 czerwca 1994 roku. Na uwagę zasługuje figura Chrystusa i Matki Bożej, stacje Drogi Krzyżowej autorstwa Gustawa Zemły i witraże wykonane przez Tomasza Łączyńskiego.

Całością prac od początku istnienia parafii, aż do śmierci w 2001 r., kierował proboszcz ks. Romuald Jaworski. Po jego śmierci proboszczem został ks. Mirosław Tabaka. Ingres trzeciego w historii parafii proboszcza ks. kan. Zbigniewa Sajewskiego, odbył się 13 marca 2010 roku. Ks. Sajewski zorganizował rozległy i malowniczy ogród parafialny, z jego inicjatywy powstała też Dróżka Różańcowa i kawiarnia Duchowa Arka.