Park ekologiczny na terenie Domu Leonianum w Sikorzu

Park ekologiczny pod nazwą EkoLeo otwarty zostanie na terenie Domu Leonianum – Piękne życie!, czyli domu dla osób starszych w Sikorzu. W prowadzonym przez diecezję płocką domu mieszka obecnie około 50 osób, a nowa inwestycja przyczyni się do tworzenia więzi międzypokoleniowych jego mieszkańców z dziećmi i młodzieżą szkolną.

Leoninum_ogr_d.jpg

Dom Leonianum – Piękne życie! jest placówką stałego pobytu dla seniorów, funkcjonującą od jesieni 2018 r. Dom położony jest w otulinie Brudzeńskiego Parku Krajobrazowego. W tych dniach zakończona zostanie tam realizacja dwóch projektów ekologicznych, dofinansowanych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w wysokości około 170 tys. zł.

W Sikorzu powstanie Park EkoLeo. Składa się na niego ekologiczna ścieżka sensoryczna o długości ponad 100 m długości (z 12 rodzajami podłoża i 12 tablicami edukacyjnymi o faunie i florze Mazowsza). Przedsięwzięcie to powstaje zgodnie z projektem pod nazwą „Edukacja ekologiczna bez tajemnic”. Jest to program edukacyjny dla dzieci i młodzieży, który pomoże zgłębić tajniki lasu i docenić piękno przyrody. Ponadto wykonanych zostanie 9 tysięcy nasadzeń roślinnych (drew, krzewów różnych roślin).

„Zależy nam bardzo na międzypokoleniowości Domu Leonianum. Dzieci i młodzież, którzy przyjadą bepłatnie zwiedzać Park EkoLeo, będą też mieć możliwość uczestniczenia w różnego rodzaju warsztatach (np. kulinarnych, artystycznych), podczas których będą mieli okazję nawiązywać więzi z naszymi seniorami. W Leonianum aktywnie działa wolontariat i widzimy, że osoby starsze chętnie integrują się z młodym pokoleniem. Te międzypokoleniowe spotkania będą uczyć młodych troski o starszych” – podkreślił ks. Łukasz Nowak, dyrektor Domu Leonianum.

Dom Leonianum - Piękne życie! w Sikorzu działa od jesieni 2018 r. Jest placówką diecezji płockiej. Zajmuje 6 tys. m kw. powierzchni użytkowej. Składa się z trzech segmentów: Domu Seniora, czyli całodobowej placówki opiekuńczej, domu dziennego pobytu oraz części rehabilitacyjnej. W obiekcie znajdują się też trzy sale konferencyjno-bankietowe. Domem zarządza Fundacja Leonianum – Piękne życie!, utworzona z myślą o seniorach. Swoją nazwę wzięła od imienia patrona - bp. Leona Wetmańskiego, sufragana płockiego, błogosławionego męczennika II wojny światowej, którego pasją była praca charytatywna. Obecnie w placówce mieszka około 50 osób.