Płoccy misjonarze – ks. Bogdan Zalewski, Wenezuela

W cyklu „Płoccy misjonarze” przedstawiamy informację o ks. Bogdanie Zalewskim, który przez kilkanaście lat pracował na misjach w Wenezueli w Ameryce Południowej.

Ks. Bogdan Zalewski został wyświęcony na kapłana 8 czerwca 1996 r. w Płocku, w latach 2001 – 2016 pracował jako misjonarz w Wenezueli. Obecnie jest proboszczem w parafii
p.w. św. Małgorzaty w Rokiciu. Pełni funkcję Dyrektora Papieskich Dzieł Misyjnych Diecezji Płockiej oraz Diecezjalnego Duszpasterza ds. Misji.

Praca w Wenezueli:
1. Parafia Świętej Rodziny w Los Rastrojos, Sanktuarium Archidiecezjalne El Nazareno, Archidiecezja Barquisimeto.
2. Parafia Chrystusa Zbawiciela Ruezga Norte w Barquisimeto, Archidiecezja Barquisimeto.
3. Parafia Wniebowzięcia Najśw. Maryi Panny w Pueblo Nuevo, Diecezja Punto Fijo.
4. Parafia Niepokalanego Serca Maryi w Carirubana, Punto Fijo, Diecezja Punto Fijo.

Ponadto:
- przy pomocy Ambasady USA w Caracas w Wenezueli wybudował dom dla dzieci chorych na chorobę nowotworową „Arka Noego” w Barquisimeto;
- był wiceprezydentem Caritas de Barquisimeto w Wenezueli;
- pełnił funkcję formatora diakonów stałych w Archidiecezji Barquisimeto;
-pełnił funkcję formatora szafarzy nadzwyczajnych Komunii św. w Archidiecezji Barquisimeto;
- był wykładowcą teologii pastoralnej w Wyższym Seminarium Duchownym w Barquisimeto.

Autor książki w języku hiszpańskim:
„Los Rastrojos. Pequeńo Pueblo con grandes historias”. Barquisimeto - Wenezuela 2013 r.
Współautor:
„Misyjne zbliżenia. Świat oczami misjonarzy”. Red. Joanna Przypolska, Anna Sobiech. Missio - Polska. Wydawnictwo Papieskich Dzieł Misyjnych w Warszawie.

W Wenezueli posługę misjonarza pełnił również ks. kan. Henryk Czepczyński, emerytowany proboszcz parafii Żuromin. Został wyświęcony na kapłana 11 lutego 1956 r., zmarł 6 grudnia 2012 r. w Wenezueli. Pochowany w Barquisimeto w Wenezueli.