Poświęcenie odnowionej świątyni w Węgrzynowie

O tym, że świat należy do błogosławionych i że warto Bogu mówić „fiat”, powiedział Biskup Płocki Piotr Libera w parafii Węgrzynowo. Dokonał tam poświęcenia odnowionej, zabytkowej świątyni parafialnej.

Wegrzynowo1.jpg

Uroczystość w Węgrzynowie rozpoczęła się Mszą św. w kościele parafii pw. Ducha Świętego. Bp Piotr Libera w homilii porównał ze sobą grzeszników i błogosławionych. Pierwsi przy zmartwychwstaniu na Sądzie Ostatecznym pójdą na zatracenie, a drudzy zmartwychwstaną do życia wiecznego z Chrystusem.

- Błogosławiony, to człowiek, który pokłada ufność i nadzieję w Bogu, nie szuka pociechy w samych sprawach materialnych i spełnianiu swoich pożądań, potrafi świadczyć o Chrystusie, a nawet cierpieć dla Niego, słucha słowa Bożego i żyje nim jak Maryja – interpretował hierarcha.

Podkreślił, że to właśnie Maryję Ojciec święty Franciszek wybrał na główną bohaterkę Światowych Dni Młodzieży w Panamie. Nie bał się, że Maryja dla współczesnych młodych może być niedzisiejsza, niemodna, „nie być cool”. Ta młoda dziewczyna z Nazaretu nie pojawiła się w ówczesnych „sieciach społecznościowych”, nie była „wpływowa”, a przecież „stała się kobietą, która miała największy wpływ na historię”.

Za papieżem Franciszkiem powtórzył też, że za pomocą kilku słów Maryja miała odwagę powiedzieć „tak” i zaufać Bogu. Głębokie wrażenie budzi „fiat” tej młodej kobiety, jej „niech mi się stanie”, które powiedziała aniołowi. Ono „rozbrzmiewa echem także w naszym pokoleniu”.

- Świat należy do błogosławionych. Ten, kto swe życie przeżywa według Jezusa, z Jezusem, czyni świat czystym, „jest jak drzewo, które nawet na ziemi jałowej, codziennie pochłania zanieczyszczone powietrze i oddaje tlen”, jak mówił papież Franciszek w Emiratach Arabskich – przypomniał Pasterz Kościoła płockiego.  

Bp Libera dokonał także poświęcenia odnowionej, 350-letniej świątyni parafialnej. Ponadto spotkał się z grupą młodzieży, która w styczniu uczestniczyła w Światowych Dniach Młodzieży w Panamie.

W ramach prac podjętych w kościele w Węgrzynowie z inicjatywy proboszcza parafii ks. prał. Rafała Grzelczyka wykonano m.in. malowanie i konserwację dachu, ogrzewanie kościoła, remont prezbiterium i zakrystii, oczyszczono ławki i podłogę, wykonano nowe ołtarze boczne, odnowiono ambonę, zakupiono stacje Drogi Krzyżowej i tabernakulum.

Remont zabytkowej świątyni udało się wykonać dzięki pozyskanym funduszom od Wojewódzkiego Mazowieckiego Konserwatora Zabytków (275 tys. zł), ofiarom parafian oraz darczyńców - za 600 tys. z