Procesja pokutna i Msza św. w katedrze w Środę Popielcową

- Nie ja sam mam w sobie coś stworzyć i coś odnowić, ale mam podjąć współpracę z Bogiem, który to uczyni we mnie - powiedział ks. biskup Szymon Stułkowski w Środę Popielcową wieczorem w katedrze płockiej (14 lutego 2024 r.). Po raz pierwszy Mszę św. poprzedziła procesja pokutna z kościoła św. Dominika. Wspólnej modlitwie w katedrze towarzyszyła herma z relikwiami św. Zygmunta, w jubileuszowym roku z okazji 1500. rocznicy śmierci patrona Płocka.

2De36155 6A2b 44C0 A4be 3Eb2d986d183
foto: K. Kaźmierczak/Portal Płock

Bp Szymon Stułkowski stwierdził, że w Wielkim Poście trzeba „stworzyć w sobie serce czyste i odnowić moc ducha”, jak śpiewa się w Psalmie 51. 

- Modlitwa psalmisty pokazuje, że nie ja sam mam w sobie coś stworzyć i coś odnowić, ale mam podjąć współpracę z Bogiem, który to uczyni we mnie. Do tego potrzebny jest wewnętrzny klimat wyciszenia. Żeby Bóg mógł w nas stworzyć serce czyste i odnowić moc ducha – musimy Go usłyszeć - zaakcentował bp Stułkowski.  

Pasterz Kościoła płockiego przypomniał, że podczas Mszy św. odbędzie się obrzęd posypania głów popiołem, wierni usłyszą słowa: „Prochem jesteś i w proch się obrócisz” lub „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Ten zewnętrzny, prosty znak, mogą przyjąć wszyscy, niezależnie od stanu serca czy stanu łaski uświęcającej. Poprosił, by za tym gestem poszło wyciszenie, modlitwa, post jałmużna, przeżycie sakramentu pokuty, tak, by można było wsłuchać się w głos Boga. 

- Nie możemy się bać, że kiedy pokażemy Bogu swoje poranione, może zbuntowane serce, On nas odrzuci, odtrąci. Obok nas stoi herma św. Zygmunta. On miał na sumieniu śmierć swojego syna, a jest świętym, bo przeszedł czas pokuty, nawrócenia i odkrył Kościół katolicki odrzucając wcześniejsze błędne wierzenia. Pan Bóg nie męczy się stwarzaniem w nas nowego serca, dawaniem nam swojego ducha – podkreślił kaznodzieja. 

Poprosił także o modlitwę za ośmiu katechumenów z diecezji płockiej, którzy w Wigilię Paschalną, jako dorośli przyjmą chrzest św., z własnego wyboru, ponieważ „zobaczyli Jezusa w nas, żyjących chrześcijanach”. W niedzielę rozpocznie się ostatni etap ich przygotowania do przyjęcia sakramentów inicjacji chrześcijańskiej. 

W czasie Mszy św. bp Szymon Stułkowski, bp Mirosław Milewski i księża koncelebransi posypali głowy popiołem sobie nawzajem i wiernym. 

Wspólnej modlitwie w katedrze towarzyszyła herma z relikwiami św. Zygmunta - patrona Płocka. Kościół płocki obchodzi rok jubileuszowy z okazji 1500. rocznicy śmierci króla i męczennika, żyjącego na przełomie V i VI wieku.   

Mszę św. w katedrze poprzedziła procesja pokutna z kościoła św. Dominika na Górkach (parafia pw. św. Maksymiliana Kolbego), z udziałem duchowieństwa, osób konsekrowanych i wiernych. Procesja ta odbyła się po raz pierwszy w mieście. Stanowiła nawiązanie do obchodów Wielkiego Postu w Rzymie, kiedy to lud Boży z księżmi uczestniczył każdego dnia w liturgii wielkopostnej w innym kościele rzymskim.