Projekt patriotyczny w 100. rocznicę obrony Płocka w roku 1920

W parafiach diecezji płockiej dwie Fundacje: „Cokolwiek uczyniliście” i „Tak dla Rodziny” realizują projekt patriotyczny z okazji 100. rocznicy tzw. Cudu nad Wisłą w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku. Płock i okolice zasłynęły wtedy z bohaterskiej obrony przed najeźdźcą.

Zespol-koordynujacy.jpg

Projekt pod nazwą „Pamięć o Niepodległość” realizowany jest w trzech parafiach diecezji płockiej: Biała, Brwilno i Proboszczewice koło Płocka. Przedsięwzięcie angażuje lokalną społeczność: dzieci, młodzież, dorosłych, wielopokoleniowe rodziny oraz Kluby Seniora.

W czasie warsztatów historycznych i artystycznych dowiadują się oni o bohaterskiej obronie Płocka i okolic w czasie wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. Spotkania te wpisują się w obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej, nazywanej „Cudem nad Wisłą”. W czasie odkrywania historii lokalnej przygotowywana jest wystawa planszowa pt. „Obrona Płocka 1920”, która pozwoli przybliżyć wydarzenia tamtego okresu. Warsztaty trwają przez całe wakacje. Podsumowaniem projektu będzie jesienny „Koncert Patriotyczny”.

„Realizując tego typu zajęcia podtrzymujemy tradycje narodowe, służące pielęgnowaniu polskości oraz rozwojowi świadomości historycznej. Edukacja patriotyczna i artystyczna ma miejsce między innymi w wielopokoleniowych rodzinach. To rodzina jest miejscem, gdzie rodzi się patriotyzm” – podkreśla Aldona Wiśniewska, koordynator przedsięwzięcia z Fundacji „Tak dla Rodziny”.

Natomiast Witold Wybult, prezes Fundacji „Cokolwiek uczyniliście” podkreśla, że projekt można realizować w trudnych warunkach pandemii koronawirusa dzięki współpracy z lokalnymi władzami: gminą Stara Biała, Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sztuki, instytucjami oświatowymi oraz parafiami: św. Andrzeja Apostoła w Brwilnie, św. św. Jadwigi Śląskiej w Starej Białej, św. Floriana w Proboszczewicach.

Patriotyczny projekt został dofinansowany ze środków Wieloletniego Programu „Niepodległa” na lata 2017-2022.