Religijne uroczystości Narodowego Święta Niepodległości w Płocku

- Trzeba wracać do mądrości, w której jest tchnienie mocy Bożej, mądrości obecnej w modlitwie i czystym spojrzeniu matki – powiedział ks. biskup Piotr Libera 11 listopada 2021 roku w bazylice katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Płocku. W Mszy św. w intencji Ojczyzny uczestniczyli m.in. przedstawiciele parlamentu, samorządu, służb mundurowych, harcerze.

11 Listopada
foto: A. Małecka/Foto Gość

Bp Piotr Libera przypomniał, że 11 listopada 1918 roku w Płocku umówiono się, że o piątej po południu zabrzmi syrena na wieży ratusza, co będzie znakiem rozpoczęcia akcji rozbrajania. O tej właśnie godzinie zaczęto odbierać najeźdźcom broń i obsadzać Polakami posterunki. W katedrze ks. prałat Piotr Borniński, rektor seminarium i archidiakon kapituły, odprawił dziękczynną Mszę świętą za niepodległą Ojczyznę.

- W rocznicę tego dnia Pan Jezus uczy, aby dziękując za niepodległe państwo, w sanktuariach swoich sumień podtrzymywać nadzieję Królestwa Bożego. Królestwo Boże, to krzyż i zmartwychwstanie Chrystusa, to Jego Dobra Nowina: przebaczenia i pokoju; zobowiązania do życia miłością; wezwania wielkich tego świata, by każdego dnia pytali się, czy służą i by rzeczywiście służyli – głosił hierarcha.

Dodał, że jest to także Ewangelia sprzeciwu - w imię słów Jezusa „prawda was wyzwoli” - wobec strasznego grzechu kłamstwa. Jest go dziś dużo pod rozmaitymi postaciami: bezkarnego fałszowania rzeczywistości, udawania, fake newsa, hejtu. To rujnuje życie społeczne, niszczy zdrową tkankę międzyludzkich relacji.

Bp Libera powiedział też, że Jezus ostrzega także przed „bieganiem do niszczycieli autorytetów, proroków nieszczęścia i głosicieli samych siebie”. Tymczasem trzeba wciąż wracać do jasnych wzorów, prawych ideałów i najprostszych słów: do Piłsudskiego i Paderewskiego, Witosa i Korfantego, Pileckiego i Siedzikówny; do Jana Pawła Wielkiego, Prymasa Wyszyńskiego i Matki Czackiej; do słów „Bóg - Honor - Ojczyzna”.

- Trzeba wracać do mądrości, w której jest „tchnienie mocy Bożej i przeczysty wypływ chwały Wszechmocnego”. Mądrości obecnej w modlitwie i czystym spojrzeniu matki. Mądrości, którą wciąż można odczytać w strofach królów ducha: Mickiewicza, Słowackiego i Norwida. Mądrości, zapisanej w księgach: Kochanowskiego, Sienkiewicza, Kossak-Szczuckiej i Herberta. Mądrości, w której jest „duch rozumny, święty, jasny, niepowstrzymany, dobroczynny, miłujący ludzi” – biskup płocki zacytował słowo Boże.

Zauważył ponadto, że dużo tego „rozumnego, świętego, jasnego, dobroczynnego” ducha można było zaczerpnąć w minionych tygodniach z muzyki Fryderyka Chopina, z okazji konkursu jego muzyki. Chopin znał Płock i Mazowsze. Muzyka tego „polskiego uchodźcy”, mimo nowych mód i prądów, wciąż porusza i łączy ludzkie serca, jednoczy wielu ludzi na świecie.

Podczas Mszy św. w katedrze w intencji Ojczyzny śpiew zapewnił wybitny płocki chór - Pueri et Puellae Cantores Plocenses. Obecne były poczty sztandarowe, przedstawiciele parlamentu, samorządu, służb mundurowych, harcerze, społeczność Wyższego Seminarium Duchownego.

Płockie obchody Narodowego Święta Niepodległości trwały przez kilka dni, w programie ujęto m.in. Podwieczorek Patriotyczny ze śpiewem pieśni, Dzień Kuchni Polskiej, koncert Płockiej Orkiestry Symfonicznej z udziałem Jakuba Kuszlika, laureata IV nagrody Międzynarodowego Koncertu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

11 listopada tradycyjnie złożono kwiaty przed pomnikami Marszałka Józefa Piłsudskiego i Władysława Broniewskiego, żołnierza Legionów Polskich. O godzinie 12:00 przy Płycie Nieznanego Żołnierza odbyło się wspólne śpiewanie hymnu Polski – „Mazurka Dąbrowskiego”

Z inicjatywy Parafialno-Uczniowskiego Klubu Sportowego Viktoria , działającego przy parafii św. Józefa w Płocku, z okazji 103. rocznicy odzyskania niepodległości, odbył się XV Bieg Niepodległości, akcja „Polska flaga w każdym domu” oraz Ogniska Patriotyzmu przy parafiach, z wspólnym śpiewem pieśni patriotycznych.