Relikwie św. José Sanchéz del Río w Szkołach Katolickich w Płocku

Relikwie pierwszego stopnia św. José Sanchéz del Río – patrona Światowych Dni Młodzieży w Panamie, gościły w Szkołach Katolickich w Płocku. W czasie wizyty relikwii dzieci i młodzieży uczestniczyły w Mszy św., słuchały konferencji oraz spotkały się z lekarzem – wolontariuszem z Madagaskaru.

_w._jose.jpg

Do płockiej szkoły przyjechały relikwie pierwszego stopnia (z kości) św. José Sanchéz del Río (1913-1918) - męczennika meksykańskiego, znanego z filmu „Cristiada”, który jest patronem Światowych Dni Młodzieży w Panamie. Od pięciu lat relikwie te peregrynują po Polsce, odwiedzając różne miejsca, w tym szkoły.

W programie spotkania dzieci i młodzieży ze Szkół Katolickich ze Świętym w znaku relikwii znalazła się wspólna Msza św.: - Powinieneś się zapytać, co możesz dać swojej rodzinie, szkole, koleżankom i kolegom, Kościołowi. Nie można całego życia przesiedzieć na ławce rezerwowych i oceniać z boku, jak grają inni. Nie ma lepszego świadectwa od służby – przekonywał ks. Bartosz Szostak, sekretarz bp. Mirosława Milewskiego.

Natomiast ks. Jacek Prusiński, prefekt Szkół Katolickich, inicjator spotkania ze Świętym w jego relikwiach, odniósł się do postawy nastoletniego męczennika: - Ten młody święty, wasz rówieśnik, przekonuje nas, że można wierzyć do końca i wiarę zachować. Jego wiara była prosta i szczera. Nawet gdy cierpiał, nie wyparł się Jezusa – zaakcentował wychowawca.

Uczniowie spotkali się również z Adamem Godlewskim – płockim lekarzem, który kilka lat temu był wolontariuszem na Madagaskarze. Powiedział m.in. o tym, że pobyt na biednej wyspie, gdzie brakuje wygód, nauczył go, że do szczęścia nie potrzeba człowiekowi zbyt wiele. Zachęcał także młodych ludzi, aby na wzór św. José, stawali się świadkami Chrystusa.

Uczniowie płockich szkół wcześniej przygotowali się do przyjęcia relikwii oglądając film „Cristiada”. Natomiast w dniu nawiedzenia otrzymali broszury i obrazki ze Świętym. Razem z nimi w modlitwie przy relikwiach towarzyszyli im nauczyciele i wychowawcy.

Św. José Sanchéz del Río (1913-1928) był jednym z uczestników Powstania Cristeros w Meksyku. Było to powstanie katolików w latach 1926-1929, którzy zbrojnie sprzeciwili się restrykcjom rządu prezydenta Plutarch Eliasa Callesa. Wprowadzając antykościelne ustawy (tzw. Prawa Callesa) zabronił on m.in. publicznych nabożeństw, konfiskował kościelne nieruchomości, zakazał święceń kapłańskich, pozbawił księży prawa wyborczego, zabronił nosić sutanny. W Powstaniu Cristeros zginęło około 90 tys. osób.

Beatyfikowany w 2005 r. przez papieża Benedykta XVI i kanonizowany w 2016 r. przez papieża Franciszka José Sanchéz del Río był jednym z uczestników tego powstania. Czternastolatek zmarł z okrzykiem „Viva Christo Rey!” - „Niech żyje Chrystus Król!” na ustach. Przed śmiercią poddano go torturom, zmuszając do wyrzeczenia się wiary. José Sanchéz stał się jednym z głównych bohaterów filmu „Cristiada”, który wyreżyserował Dean Wright.

14 maja 2017 r. ogłoszono go patronem Światowych Dni Młodzieży 2019 w Panamie.