Ruch Światło-Życie na Diecezjalnym Dniu Wspólnoty

Dzień Wspólnoty Ruchu Światło-Życie diecezji płockiej odbył się na terenie parafii św. Józefa w Płocku (29 sierpnia 2020 r.). W czasie spotkania nominację odebrała nowa para diecezjalna Domowego Kościoła: Jolanta i Adam Przybysz z Ciechanowa. Powstała też nowa diakonia – Diakonia Wyzwolenia.

Dzien-wspolnoty.jpg

Diecezjalny Dzień Wspólnoty Ruchu Światło-Życie odbył się on na terenie parafii św. Józefa w Płocku, z udziałem około 200 osób: członków Ruchu Światło-Życie oraz Domowego Kościoła, który jest jego gałęzią rodzinną. Obecni byli animatorzy, uczestnicy letnich rekolekcji, księża związani z ruchem.

Wspólnie wzięli udział w Mszy św. Przewodniczył jej ks. kan. Sławomir A. Stefański, odpowiedzialny za Domowy Kościół, proboszcz parafii św. Jana Pawła II w Pułtusku. Kazanie wygłosił ks. Marcin M. Kędzia, moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie.

Zwrócił w nim uwagę, że Jezusa Chrystusa w świecie będzie coraz mniej, bo jest mniej ludzi w kościele czy znikają krzyże na ścianach. Dzieje się tak, ponieważ świat rządzi się swoimi prawami, jest w nim wiele nieuczciwych rozgrywek czy innych procesów, które odsuwają ludzi od Boga.

„W takim świecie funkcjonujemy także i my. Widzimy, że mimo różnych sytuacji, są w nim także przebłyski dobra i uczciwości. Jak mamy wobec tego postępować? Mamy się nie bać: Bóg będzie nas wspierał, gdy będziemy szli do świata. Czasami musimy zgodzić się na porażkę, gdy na przykład na adoracji Najświętszego Sakramentu będzie pięć osób a nie pięćdziesiąt lub gdy w rekolekcjach weźmie udział dziesięć osób a nie sto. Musimy na to spojrzeć w perspektywie wieczności. Ten świat nie spotka Jezusa w kościele, ale może spotkać go w nas, gdy nie będziemy bali się świadczyć o Bogu” – podkreślił duszpasterz.

W programie spotkania była też adoracja Najświętszego Sakramentu, możliwość przystąpienia do sakramentu pokuty, agapa. W czasie spotkania Diakonii Jedności, która pełni funkcję doradczą, ustalono, że należy zintensyfikować współpracę między młodzieżą a dorosłymi, czyli Oazą a Domowym Kościołem. Opracowany zostanie wspólny kalendarz liturgiczno-formacyjny. Wiadomo już, że w grudniu oazowicze i członkowie Domowego Kościoła spotkają się na Oazie Modlitwy.

Ponadto z inspiracji Domowego Kościoła powstała nowa diakonia – Diakonia Wyzwolenia (wzorująca się na Krucjacie Wyzwolenia Człowieka). Nominację odebrała również nowa para diecezjalna Domowego Kościoła: Jolanta i Adam Przybysz z parafii św. Piotra Apostoła w Ciechanowie. Za dotychczasowe pełnienie tej funkcji podziękowano Iwonie i Marianowi Morozom z parafii św. Antoniego w Zegrzu.