Sanktuarium w Ratowie jest członkiem Zespołu „Solidarni z Ukrainą”

Sanktuarium Diecezjalne św. Antoniego z Padwy w Ratowie, Gmina Radzanów oraz Stowarzyszenia Ratujmy Ratowo i Krechowiacy, mające swe siedziby w Ratowie, podjęły decyzję o nawiązaniu ścisłej współpracy, której celem jest opracowanie koncepcji oraz realizacja idei wielopłaszczyznowej pomocy dla uchodźców z Ukrainy.

Ratowo 2

W ramach stałej współpracy powstał Zespół o nazwie „Solidarni z Ukrainą”, w skład którego weszli przedstawiciele urzędu gminy, sanktuarium oraz stowarzyszeń. Pracami Zespołu będzie kierował wójt gminy Radzanów – pan Przemysław Pakuszewski, a wiceprzewodniczącym wybrany został rektor sanktuarium – ks. kan. Bogdan Pawłowski. 

Zadaniem zespołu jest zdefiniowanie różnych obszarów, na których może być realizowana pomoc dla obywateli Ukrainy, organizacja tej pomocy oraz nawiązywanie i koordynowanie współpracy z innymi instytucjami oraz podmiotami publicznymi i prywatnymi, pragnącymi włączyć się w te działania. 

- W trwającym właśnie Roku Rodziny „Amoris laetitia” Pan Bóg postawił przed nami nowe wyzwanie, którym jest podzielenie się chlebem z bliźnimi z Ukrainy, Mottem przyświecającym pracom zespołu są słowa proroka Syracha „Piec poddaje próbie naczynia garncarza”. Pragniemy w chwili próby okazać się naczyniami, poprzez które wypełni się wola Boża, oddając swój czas, talenty, a także umiejętność współdziałania na rzecz wspólnych wartości.  – podkreśla pomysłodawca ks. kan. Bogdan Pawłowski. 

Jednym z pierwszych przejawów działania zespołu jest włączenie się sanktuarium oraz stowarzyszeń w zbiórkę rzeczową zainicjowaną przez gminę Radzanów oraz prowadzenie dalszych zbiórek. Na inauguracyjnym posiedzeniu, które odbyło się w niedzielę 27 lutego br. zespół zdefiniował ponadto różne obszary współpracy oraz płaszczyzny, na których powinna skupić się pomoc kierowana do uchodźców, tak, aby zadbać nie tylko o sferę materialną ich potrzeb ale także duchową, psychologiczną, edukacyjną, społeczną. 

Tylko bowiem holistyczne podejście do kwestii pomocy dla przybywających a także okazywanie im subtelnie wyrażanego szacunku i braterskiej solidarności może przyczynić się do podejmowania przez nich prób uporania się traumą i poczuciem odarcia z ludzkiej godności, których doświadczyli podczas nagłej ucieczki z Ojczyzny. 

Prace zespołu w formie stacjonarnej i zdalnej będą odbywały się regularnie, kolejne posiedzenie zaplanowano na najbliższą środę. 

Sanktuarium Diecezjalne
im. św. Antoniego z Padwy w Ratowie