Strażacy z Turzy Małej dziękowali Bogu za jubileusz 100-lecia jednostki

W kaplicy w Turzy Małej (parafia Bądkowo Kościelne) strażacy z miejscowej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej dziękowali Bogu za jubileusz 100-lecia jej działalności. - Hasło umieszczane na strażackich sztandarach „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek” nigdy w historii ruchu strażackiego nie było martwym zawołaniem – powiedział ks. kan. dr Andrzej Zakrzewski, diecezjalny duszpasterz strażaków.

1. Fot R. Różycki
foto: Radosław Różycki

Straż w Turzy Małej powstała w 1922 roku. Jej założycielami byli: Edmund Kowalewski, Stanisław Nowiński, Edmund Pilewski, Feliks Jabłoński, Wacław Jabłoński, Klemens Kowalski, Jan Jarzębowski, Stanisław Borowski, Wacław Łykowski.

Msza św. z okazji jubileuszu strażackiego sprawowana 13 sierpnia br. była w kaplicy w Turzy Małej. Przewodniczył jej ks. kan. dr Andrzej Zakrzewski, diecezjalny duszpasterz strażaków, a koncelebrował proboszcz ks. kan. Jan Zega.

- Nasi strażacy wykonują swoje zadania w oparciu o przykazanie miłości. Rozdają wokół siebie dobro. Pragną pomagać potrzebującym i zagrożonym utratą zdrowia i życia oraz dóbr doczesnych. Dla polskich strażaków sztandar były zawsze znakiem jedności rodziny strażackiej oraz miłości Ojczyzny. Hasło umieszczane na strażackich sztandarach: „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek” nigdy w historii ruchu strażackiego nie było martwym zawołaniem – powiedział w kazaniu ks. Andrzej Zakrzewski. Poświęcił też nowy sztandar OSP Turza Mała.

W jubileuszu uczestniczyli: st. bryg. Adam Dobrosielski, komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Płocku, druh Hilary Januszczyk, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Płocku, poseł RP Arkadiusz Iwaniak, samorządowcy powiatowi oraz gminni.