W diecezji płockiej trwają prace organizacyjne synodu o synodalności

W diecezji płockiej trwają prace organizacyjne synodu o synodalności, ogłoszonego w Kościele przez papieża Franciszka. Bieżące informacje o synodzie zamieszczane są w osobnej zakładce na stronie internetowej diecezji. Poszczególne gremia synodalne wezmą udział w oficjalnej inauguracji synodu w katedrze płockiej, zaplanowanej na 7 listopada.  

Katedra.jpg

Synod o synodalności formalnie rozpocznie się w diecezji płockiej Eucharystią w niedzielę 7 listopada o godzinie 15.00, z udziałem poszczególnych gremiów, wyznaczonych do udziału w spotkaniach synodalnych. W zaproszeniu na ten dzień biskup płocki Piotr Libera poprosił o modlitwę do Ducha Świętego „o dobre przeżycie drogi synodalnej i dobre owoce wspólnej refleksji, które ubogacą życie duchowe wspólnot”.

Do udziału w inauguracji zaproszonych zostało wiele gremiów diecezjalnych m.in. rady duszpasterskie, wykładowcy i alumni seminarium, dziekani, koordynatorzy rejonowi (świeccy i duchowni), przedstawiciele szkół katolickich czy pracownicy instytucji diecezjalnych.

Tego samego dnia, czyli 7 listopada, nastąpi otwarcie etapu diecezjalnego drogi synodalnej  w każdej parafii diecezji. Zostanie w niej powołanych siedem rejonów (przy sanktuariach).  

W diecezji powołani już zostali dwa koordynatorzy procesu synodalnego: ks. dr Wojciech Kućko, dyrektor wydziału ds. rodzin Kurii Diecezjalnej, wykładowca akademicki (WSD Płock, UKSW Warszawa) oraz mgr lic. Witold Wybult, pracownik wydziału ds. rodzin Kurii Diecezjalnej, prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich diecezji płockiej.

W przygotowaniu jest tzw. „mapa drogowa” procesu synodalnego w diecezji. Niebawem zyska ona ostateczny kształt. Poszczególne punkty tej specyficznej „mapy” będą wskazywały kierunki synodalnej działalności.

Bieżące informacje na temat procesu synodalnego w Kościele powszechnym i lokalnym diecezji płockiej zamieszczane są w osobnej zakładce „Proces synodalny 2021-2023”  na stronie www.diecezjaplocka.pl