W płockim porcie zacumowała tratwa „Pielgrzym” z relikwiami św. Jana Pawła II

W porcie żeglarskim w Płocku 16 czerwca 2020 r. zacumowała tratwa „Pielgrzym”, która płynie Wisłą aż do Bałtyku, z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. Uczestnicy pielgrzymki pod hasłem „Z biegiem Wisły - śladami papieża Polaka” wiozą ze sobą relikwie Papieża. Do celu zamierzają dotrzeć 27 czerwca.

Tratwa.jpg

Tratwa „Pielgrzym” wyruszyła 18 maja – w 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły, z miejsca, gdzie Przemsza wpada do Wisły, jest to tzw. kilometr zero Wisły. Przed wypłynięciem uczestnicy wzięli udział w Mszy św. na pokładzie tratwy. Do Pucka nad Bałtykiem mają dotrzeć 27 czerwca. We wtorek 16 czerwca uczestnicy wyprawy pod hasłem „Z biegiem Wisły - śladami papieża Polaka” zacumowali w porcie żeglarskim w Płocku.

W wyprawie uczestniczą: Aleksandra Kraszewska oraz trzech mężczyzn: Marek Padjas, Czesław Budzyń i Wojciech Chodkowski – komandor rejsu. Podczas rejsu mogą dołączać inne osoby. Uczestnicy historycznej wyprawy przyznają, że droga wodna na Wiśle jest trudna: poziom rzeki jest niski i pojawia się wiele mielizn. Podczas postojów spotykają się z Polakami, rozmawiają o celu swojej wyprawy. Poza tym promują lekturę Pisma św.

Uczestnicy rejsu wiozą ze sobą relikwie św. Jana Pawła II – jest to fragment stuły. Został umieszczony w relikwiarzu zaprojektowanym przez prof. Czesława Dźwigaja z Krakowa. Relikwiarz przedstawia Papieża, który błogosławi Najświętszym Sakramentem.

Tratwa „Pielgrzym” odwiedza te miasta, w których był papież Jan Paweł II, w tym Kraków, Puławy, Sandomierz, a obecnie Płock, w którym Ojciec święty był w dniach 7-8 czerwca 1991 roku. Załoga tłumaczy, że Papież był w Polsce dziewięć razy w czasie swojego pontyfikatu, a oni traktują swój rejs „jako dziesiątą pielgrzymkę Papieża po kraju”.

Tratwa „Pielgrzym” powstała z inicjatywy Wojciecha Chodkowskiego, jako pokłosie Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 roku. Po ich zakończeniu postanowił on zbudować tratwę, na której umieszczona byłaby flaga z napisem „Jan Paweł II”. Dzięki wsparciu m.in. środowiska żeglarskiego i samorządu, sam stworzył projekt, na podstawie którego zbudowano „papieską” tratwę. Pierwszy rejs odbył się w 2018 roku z Wyszkowa na Westerplatte – w 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Drugi rejs, z Krakowa do Kołobrzegu, w 2019 roku upamiętniał 40. rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. W 2020 roku uczestnicy rejsu przypominają trzy ważne rocznice: 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły, 100. rocznicę bitwy warszawskiej oraz 100. rocznicę zaślubin Polski z morzem.