W Płocku oddano 14 litrów krwi dla Niepodległej

Około 14 litrów krwi udało się zebrać w czasie akcji „Płock - Niepodległą mamy we krwi” na terenie Wojskowej Komendy Uzupełnień: „Przybywa kobiet decydujących się na krwiodawstwo” - stwierdził Karol Krajewski, koordynator Klubu Honorowych Dawców Krwi Legion Oddział Płock. Akcję przeprowadzono w czasie Płockich Dni Kultury Chrześcijańskiej.

Krew.jpg

Zbiórka krwi pod hasłem „Niepodległą mamy we krwi” odbyła się przed Wojskową Komendą Uzupełnień przy ul. Kilińskiego 12 w Płocku, gdzie stanął ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa w Płocku. Krew mogą oddać osoby w wieku od 18 do 65 lat. Swój udział zarejestrował 42 osoby, krew można było uwzględniać od 31 osób. Oddały one około 14 litrów krwi.

W związku z wybraniem niewypału w Kuźni Raciborskiej i śmiercią saperów, zdecydowano zebrać krew dla tych żołnierzy, którzy mogliby się wtedy podjąć w szpitalu. W zasięgu włączyły się wszystkie usługi służb mundurowych: Policji, Straży Miejskiej, Straży Pożarnej, Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, 64. batalionu lekkiej piechoty 6. Mazowieckiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej i szkół wojskowych: PUL i Feniks.

„Płocczanie zdecydowali się na oddanie krwi, ponieważ konieczne uratować komuś życie. Nie ma znaczenia jest fakt, że usługi mundurowe zawsze wspierają się w czasie zdarzeń związanych z tym z Kuźni Raciborskiej. Zauważyliśmy też, że w czasie akcji poboru krwi przybywa wolontariuszy oraz że wśród krwiodawców jest coraz więcej kobiet ”- podsumował Karol Krajewski, koordynator Klubu Honorowych Dawców Krwi Legion Oddział Płock.

Akcja krwiodawcza „Niepodległą mamy we krwi” wchodzi w skład całej Polski w związku ze 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Jej celem jest m.in. w ramach działań edukacyjno-zależnych, zachęcających do częstego oddawania krwi oraz pielęgnowania polskości i rozwoju myśli patriotycznej.

Organizatorem zbiórki krwi w Płocku był Klub Honorowych Dawców Krwi Legion Oddział Płock. Akcja krwiodawczej zastosowania w czasie Płockich Dni Kultury Chrześcijańskiej.