W Sierpcu wierni przez całę dobę adorują Jezusa Eucharystycznego

W Sierpcu na historycznym Wzgórzu Loret, przy parafii pw. św. Benedykta, powstała kolejna w diecezji Kaplica Wieczystej Adoracji Jezusa Eucharystycznego. Kaplica nosi wezwanie Niepokalanego Serca Maryi: - Pragniemy być apostołami Maryi, jednocząc się we wspólnej modlitwie, przez którą oddamy się Niepokalanemu Sercu Maryi - Sercu, które jest „schronieniem i drogą, która zaprowadzi nas do Boga” – zapewnił ks. Marek Tomulczuk SAC, proboszcz parafii.

448026972 122151489836191421 6163974890305300121 N

Trzecia w diecezji płockiej Kaplica Wieczystej Adoracji Jezusa Eucharystycznego powstała przy parafii pw. św. Benedykta w Sierpcu, której kościół parafialny jest Sanktuarium Matki Bożej Sierpeckiej, Pani Niezawodnej Nadziei.

Biskup płocki Szymon Stułkowski wydał dekret erygujący tę kaplicę „kierując się stałą troską o rozwój pobożności całego ludu Bożego, dla otoczenia szczególną czcią Jezusa Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie Eucharystii, a także w celu zachęcenia wiernych do gorliwej modlitwy, rozważania i adorowania Jezusa Eucharystycznego (…)” - napisał w dekrecie. Dokonał także poświęcenia i erygowania kaplicy 8 czerwca br., we wspomnienie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. W uroczystości uczestniczył również ks. Waldemar Pawlik SAC, przełożony Prowincji Chrystusa Króla Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego.

- Aby powstała ta kaplica, potrzebna była wiara i odwaga. To kolejny duchowy parasol nad Sierpcem i diecezją – powiedział bp Stułkowski.  - Nie zgodziłbym się na te kaplice, gdyby nie były one oddolną inicjatywą wiernych. Może jest w was wiele obaw, ale pamiętajcie, że to Bóg będzie się troszczył o to dzieło. Światu potrzebna jest modlitwa wstawiennicza i ekspiacyjna, gdy grzech, wojna i kultura śmierci go zalewają. Jestem przekonany, że wszystkie dobre dzieła apostolskie w diecezji są owocem takiej właśnie modlitwy – zaakcentował duchowny.

Zaznaczył, że Maryja żyła wezwaniem „Jezu cichy i pokornego serca uczyń serca nasze według serca Twego”. Jezus uczynił w Niej serce na wzór swojego serca: - Jeżeli chcemy się rozwijać duchowo, to potrzebujemy wzoru. Maryja uczy nas, jak mamy się formować na wzór Boga -  stwierdził biskup.

Kaplica w Sierpcu jest trzecią na terenie diecezji płockiej, w której przez 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu adorowany jest Jezus Eucharystyczny. Pierwsza taka kaplica powstała 8 grudnia 2022 roku w parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej w Ciechanowie, a druga 8 grudnia 2023 roku na terenie parafii pw. św. Stanisława BM w Mławie.

- Pragniemy być apostołami Maryi, jednocząc się we wspólnej modlitwie, przez którą oddamy się Niepokalanemu Sercu Maryi – Sercu, które jest „schronieniem i drogą, która zaprowadzi nas do Boga”. Intencją tej kaplicy będzie wynagradzanie Jej Niepokalanemu Sercu za grzechy, którymi my ludzie Ją ranimy – przekazał z okazji inauguracji kaplicy ks. Marek Tomulczuk SAC, kustosz sanktuarium i proboszcz parafii pw. św. Benedykta w Sierpcu.

Dodał, że w parafii działają prężnie wspólnoty poświęcone Maryi: Legion Maryi, Koła Różańcowe, Wojownicy Maryi: - Pokazuje to, jak wielu sercom droga jest Maryja i jak wielu wiernych obiera Ją sobie za swoją Przewodniczkę, najlepszą Nauczycielkę, Matkę, która uczy modlitwy i wytrwałości – podkreślił duchowny.

W zorganizowanie Kaplicy Wieczystej Adoracji w Sierpcu zaangażował się ks. Marek Tomulczyk SAC przy wsparciu Fundacji Adoremus te Christe. Jej reprezentantami w diecezji płockiej są Marta i Cezary Olszewscy. „Adoremus Te Christe” z łaciny tłumaczy się jako „Adorujmy Ciebie Chryste”. Fundacja zajmuje się inicjowaniem Kaplic Wieczystej Adoracji Jezusa Eucharystycznego, która trwa 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu.