XIX Memoriał Szachowy im. św. Stanisława Kostki w Przasnyszu

48 młodych szachistów z diecezji płockiej wzięło udział w XIX Memoriale Szachowym im. św. Stanisława Kostki, który odbył się w Szkole Podstawowej nr 2 w Przasnyszu. Najlepszym zawodnikiem turnieju okazał się Szymon Borkowski z Płońska. Memoriał organizowany jest zawsze we wrześniu, w mieście, w którym ochrzczony został Święty z Mazowsza.

Szachy.jpg

Uczestnikami memoriału byli uczniowie szkół podstawowych - łącznie 48 młodych szachistów, także z Kazachstanu, mieszkających w ośrodku repatrianckim w Pułtusku. Zawodnicy przyjechali do Przasnysza także m.in. z parafii Ruże, Karniewo, Czernice Borowe.

Rozgrywki odbywały się systemem szwajcarskim kontrolowanym – na zasadzie kojarzenia komputerowego. Sędziami byli Paweł Flak i Joanna Flak. W kategorii open pierwsze miejsce zajął Szymon Borkowski z Płońska, drugi był Antoni Olszewski z Serocka, a trzecia Natalia Kowalska z Karniewa. Kolejne miejsca zajęli: Maciej Woźniak z Czernic Borowych (4), Bartosz Woźniak z Czernic Borowych (5), Akram Selivanov z Pułtuska (6).

Zwycięzcy otrzymali nagrody ufundowane przez organizatora turnieju - wydział duszpasterski Kurii Diecezjalnej Płockiej. Były to m.in. kamerki sportowe i głośniki bezprzewodowe.

Zdaniem ks. Wojciecha Paradowskiego, wikariusza parafii Lutocin, który odpowiadał za przebieg memoriału, był on na wysokim poziomie: - Wielu zawodników wzięło w nim udział po raz pierwszy, chcąc doskonalić swoje umiejętności i przygotowując się do zdobycia w przyszłości wyższych kategorii szachowych. Poza tym kilka parafii przysłało na niego wielu zawodników, co jest dowodem na to, że sport szachowy jest tam popularny – powiedział duszpasterz.

XIX Memoriał Szachowy im. św. Stanisława Kostki odbył się 18 września br., w uroczystość św. Stanisława Kostki, pochodzącego z Rostkowa na Mazowszu, głównego patrona diecezji płockiej oraz patrona dzieci i młodzieży. Jest on jedną z części Ogólnopolskiej Pielgrzymki Dzieci i Młodzieży do Przasnysza i Rostkowa, która odbyła się w tym roku po raz 37.