Zarządzenie w sprawie obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Dnia 1 września 2019 r. (niedziela) przypada 80. rocznica napaści Niemiec na Polskę i wybuchu II wojny światowej. Dla godnego uczczenia tamtych tragicznych wydarzeń we wszystkich kościołach diecezji płockiej przekazuję następujące wskazania:

67411202_1252453111591101_2179578851976282112_n.jpg

1. Podczas wszystkich Mszy św. niedzielnych:

a) Należy nawiązać w homilii do 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, a zwłaszcza do pamięci o męczeństwie duchowieństwa i wiernych. Pomocą mogą być teksty i historia życia błogosławionych Męczenników Płockich Arcybiskupa Antoniego Juliana Nowowiejskiego i Biskupa Leona Wetmańskiego.
b) Do Modlitwy powszechnej dołączamy następujące wezwania:
• O pokój i zgodę między narodami, o wzajemne wybaczenie krzywd w naszych rodzinach, w sąsiedztwie, w parafii i w całej naszej Ojczyźnie.
• O życie wieczne dla żołnierzy i cywilów poległych na wszystkich frontach II wojny światowej (a zwłaszcza tych, którzy oddali życie na terenie naszej parafii/gminy).
c) Po najbardziej uroczystej Mszy św., z racji pierwszej niedzieli miesiąca, organizujemy wystawienie Najświętszego Sakramentu w monstrancji i śpiewamy Suplikacje, ze szczególną intencją modlitewną o pokój na świecie i wśród nas.
d) Można także po modlitwie po Komunii odczytać Modlitwę za Ojczyznę ks. Piotra Skargi.
e) Na zakończenie każdej Mszy św. należy odśpiewać dwie zwrotki pieśni Boże, coś Polskę.

2. W odpowiedzi na prośbę Kancelarii Prezydenta zarządza się także, by we wszystkich parafiach o godz. 14.00 uruchomić na 5 minut wszystkie dzwony dla upamiętnienia ofiar i tragicznych wydarzeń II wojny światowej.

Płock, dn. 30 sierpnia 2019 r.

† Mirosław Milewski
Wikariusz Generalny