Dębsk, Parafia Pw. Św. Stanisława Kostki
Dębsk 108, 06-516 Szydłowo
23 655 43 17
debsk@diecezjaplocka.pl
Udostępnij:

Parafia w Dębsku została erygowana dekretem z dn. 6 czerwca 1981 r. przez biskupa płockiego Bogdana Mariana Sikorskiego ze wsi, należących wcześniej do parafii Szydłowo (Dębsk, Sławogóra Nowa, Sławogóra Stara, Wola Dębska, Niemyje Nowe, Niemyje Stare), natomiast wieś Budy Garlińskie została wydzielona z parafii Grudusk. Dekret wszedł w życie 26 czerwca 1981 r. 

Początkowo nabożeństwa odprawiano w remizie. Kościół parafialny z pomocą parafian wybudował w bardzo krótkim czasie jej pierwszy proboszcz ks. Jan Włoczewski (w latach 1982-1983). Konsekrował go 26 grudnia 1983 r. biskup płocki Bogdan Marian Sikorski przy udziale około 2000 wiernych i licznie przybyłego duchowieństwa. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Serca Jezusowego autorstwa malarza Jerzego Mazusia z Płocka. W ołtarzach bocznych rzeźba Chrystusa Cierpiącego, wykonana przez artystę ludowego Staszewskiego z parafii Krzynowłoga Wielka, w drugim obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Część wyposażenia parafia otrzymała od macierzystej wspólnoty w Szydłowie. Projekt architektoniczny wykonał inż. Janusz Łabuz z Płocka. Kościół jest podpiwniczony, murowany, z dachem dwuspadowym, salą katechetyczną i pomieszczeniem gospodarczym. Zaprojektowany na planie kwadratu, wnętrze jednoprzestrzenne, z wydzieloną kruchtą, z zaznaczonym podziałem na nawę i prezbiterium. Dach oparty na filarach. Wieża o wysokości 30 m z dwoma dzwonami. Przed świątynią figura Serca Jezusowego i kapliczka z Madonną z Dzieciątkiem Jezus.

Początkowo proboszcz mieszkał w domu prywatnym Jana Wieczorka w Dębsku, a od 13 czerwca 1983 r. w nowo zbudowanej plebanii parafialnej.

Dn. 20 czerwca 1982 r. biskup płocki Bogdan Marian Sikorski poświęcił nowy cmentarz parafialny w Dębsku o powierzchni 1 ha. 

Na początku XXI w. podjęto wiele prac remontowych kościoła. Wyposażono go elektroniczny instrument muzyczny, została utworzona sala w podziemiach kościoła imienia Płockich Męczenników. Przy kościele zbudowano kapliczkę Matki Bożej z Dzieciątkiem.

W czasie, gdy proboszczem był ks. Janusz Wilkowski, we współpracy z parafianami wykonano remont elewacji świątyni, wymieniono wszystkie okna i drzwi oraz pomalowano wnętrze. Wykonane zostały nowe, granitowe schody do kościoła i zakrystii oraz droga procesyjna z polbruku. W prezbiterium ułożono granit polerowany. Plebania otrzymała także ocieplenie i nową elewację. W 2016 r. umieszczono w kościele tablicę pamięci ks. Jana Włoczewskiego, pierwszego proboszcza parafii oraz budowniczego kościoła i plebanii.