Niechłonin, Parafia Pw. Wszystkich Świętych
Niechłonin 87, 13-206 Płośnica
23 696 94 96
niechlonin@diecezjaplocka.pl
www.niechlonin.slaskdatacenter.pl
Udostępnij:

Miejscowość po raz pierwszy występuje w źródłach w 1447 r. Parafię erygował prawdopodobnie biskup płocki Jakub z Korzkwi (Kurdwanowa) ok. 1400 r., zaś pierwszy kościół w Niechłoninie został w tym czasie wybudowany z fundacji rodziny Zielińskich. W 1583 r. kościół spłonął wraz z całą wsią. Akta wizytacyjne z 1598 r. informują, że wkrótce został odbudowany, a w jego wnętrzu umieszczono ołtarz główny z obrazem Zdjęcia z krzyża i dwa ołtarze boczne. Do parafii należały wówczas wsie: Gnojno, Gnojenko, Gruszki, Jabłonowo, Niechłonin i Petrykozy. Pod koniec XVII w. świątynia była w złym stanie, w 1695 r. pokryto ją słomianym dachem, a potem odrestaurowano, dzięki czemu przetrwała do połowy XVIII w. Pod koniec XVI w. kościół i parafia w Niechłoninie została powierzona proboszczom z parafii Sarnowo, co trwało aż do II połowy XX w.

Obecny kościół wzniósł w 1757 r. wojewoda mazowiecki Kazimierz Rudziński. Konstrukcja świątyni jest zrębowa, ma oszalowanie, dwuspadowy dach kryty blachą. Trójboczne prezbiterium zbudowano od strony północnej, zaś od południowej kruchtę. W kościele znajdują się trzy ołtarze. W ołtarzu głównym z II połowy XVIII w. znajduje się obraz Matki Boskiej Królowej Świata, zaś boczne poświęcone są św. Stanisławowi i Miłosierdziu Bożemu. W pobliżu świątyni zachowała się dzwonnica z XVIII w. W 1875 r. Bogumił Bynert z Rypina wybudował w kościele dziewięciogłosowe organy.

W 1965 r. w Niechłoninie zorganizowano ponownie ośrodek duszpasterski, a 8 maja 1971 r. biskup płocki Bogdan Sikorski ponownie erygował samodzielną parafię. Uroczystość z tej okazji urządzono 22 sierpnia 1971 r. Staraniem jej pierwszego po wiekach proboszcza ks. Jerzego Kaczorowskiego założono cmentarz i parking, urządzono kancelarię parafialną oraz plebanię.

Staraniem parafian i ks. Dariusza Krzysztofa Załęckiego podjęto gruntowny remont kościoła: konserwację ścian, wymianę szalunku na elewacji. Ponadto został poddany konserwacji i renowacji ołtarz główny, zaś w 2016 r. wybudowano dom pogrzebowy. W 2017 r. wykonano ołtarz ku czci płockich Biskupów Męczenników.